Frontmen Radioheada mijenja stav: Ne bih bio ni 8.000 km blizu Netanyahua
Frontmen kultnog britanskog benda Radiohead, Thom Yorke, izjavio je da danas ne bi nastupio u Izraelu, osam godina nakon što je bend izazvao burne reakcije javnosti održavši koncert u Tel Avivu uprkos pozivima na bojkot. U intervjuu za magazin Sunday Times, Yorke je jasno poručio: “Ni pod kojim okolnostima. Ne bih želio biti ni 8.000 km blizu Netanyahuovog režima”, rekao je, misleći na izraelsku vladu koju predvodi premijer Benjamin Netanyahu. Intervju s članovima Radioheada, čiji su albumi poput OK Computer i Kid A obilježili britansku muzičku scenu, vođen je neposredno prije posljednjeg sporazuma o prekidu vatre između Izraela i Hamasa.
Novi početak nakon sedam godina
Radiohead u decembru započinje svoju prvu turneju nakon sedam godina, s planiranih 20 koncerata u pet evropskih gradova. I prije nego što su datumi službeno potvrđeni, Palestinska kampanja za akademski i kulturni bojkot Izraela (PACBI) objavila je poziv na bojkot turneje, pozivajući se na činjenicu da je gitarista Jonny Greenwood u 2024. nastupio u Tel Avivu. Greenwood je, inače, u braku s izraelskom umjetnicom i već godinama trpi kritike zagovornika bojkota zbog saradnje s izraelskim muzičarem Dudom Tassom. Ipak, u istom intervjuu za Sunday Times naglasio je da se ne stidi rada s “arapskim i jevrejskim muzičarima” te podsjetio da je prošle godine učestvovao u protestima u Izraelu tražeći smjenu Netanyahua.
Kontroverze iz 2017. i promjena stava
Podsjetimo, Radioheadov nastup u Tel Avivu 2017. godine, tokom turneje A Moon Shaped Pool, izazvao je lavinu kritika javnosti i kulturnih ličnosti, uključujući britanskog reditelja Kena Loacha. Yorke je tada na društvenoj mreži X odgovorio kako “sviranje u nekoj zemlji nije isto što i podržavanje njene vlade”, dodavši da su u Izraelu svirali više od 20 godina, “kroz različite vlade – neke liberalnije, neke manje – kao što to čine i u SAD-u, a to ne znači da podržavaju Trumpa.”
Tih godina Yorke je oštro kritizirao i pokret BDS (Bojkot, povlačenje investicija i sankcije), nazivajući ga “krajnje pokroviteljskim” i “uvredljivim”. No, u novom intervjuu nagovijestio je kako danas drugačije gleda na tu odluku. Ispričao je kako ga je “užasnulo” kada je “jedan visoki izraelski dužnosnik” došao u hotel da im se lično zahvali na koncertu, što je kod njega izazvalo osjećaj nelagode i sumnju u opravdanost tadašnjeg poteza.
Suočavanje s kritikama
Yorke se i sam suočavao s optužbama za šutnju o izraelsko-palestinskom sukobu. Tokom solo nastupa u Australiji prošle godine, morao je nakratko napustiti pozornicu nakon što mu je pro-palestinski aktivist doviknuo: “Koliko mrtve djece treba da bi osudio genocid u Gazi?” Nakon incidenta, Yorke je izjavio kako je bio “u šoku što se njegova navodna šutnja tumači kao saučesništvo”, ističući da Netanyahuovu administraciju smatra “ekstremističkom” i da “mora biti zaustavljena”.
Od nastupa u Tel Avivu 2017. godine, odnos Radioheada prema Izraelu postao je trajna tema rasprava među fanovima, aktivistima i medijima. Dok dio publike i dalje podržava bendovu odluku da razdvaja muziku od politike, drugi smatraju da umjetnici imaju moralnu odgovornost da se jasno odrede prema sukobima i represivnim režimima.
Yorkeovo najnovije priznanje i oštar ton prema Netanyahuovoj vladi ukazuju na promjenu u njegovom stavu i pokušaj da se distancira od ranijih kontroverzi. Ipak, ostaje da se vidi hoće li novi koncerti i javni istupi Radioheada uspjeti izbalansirati između umjetničke slobode i sve glasnijih političkih očekivanja u svijetu koji rijetko dopušta neutralnost.
federalna.ba/AFP
Preporučeno
Osam muslimanskih zemalja osudilo novu izraelsku odluku o registraciji zemljišta na Zapadnoj obali
Osam zemalja s muslimanskom većinom osudilo je u utorak novu izraelsku odluku o registraciji zemljišta...
Izrael postavio 60-dnevni ultimatum Hamasu za razoružavanje
Izrael je u ponedjeljak saopštio da će palestinskoj grupi Hamas dati rok od 60 dana za razoružavanje, z...
EU pozvala Izrael da poništi odobrenje procesa registracije zemljišta na Zapadnoj obali
Evropska unija u ponedjeljak je pozvala Izrael da poništi odobrenje za proces registracije zemlji&scaro...
Ultraortodoksni Jevreji jurili izraelske vojnikinje, policija intervenisala
Dvije izraelske vojnikinje morale su biti spašene od strane policije nakon što ih je progonila g...
Izrael ubio devet osoba u napadima na sjeveru i jugu Pojasa Gaze
Devet Palestinaca ubijeno je u izraelskim napadima na sjeveru i jugu Pojasa Gaze, saopćili su danas palestinsk...
Izraelska vojska održala veliku vježbu u Eilatu, simulirani raketni i pomorski napadi
Izraelska vojska je u četvrtak izvela vojnu vježbu u gradu Eilatu na Crvenom moru, usred tenzija između Irana...