Francuska, Njemačka i Britanija zabrinute zbog iranskog urana
(Izvor: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Francuska, Njemačka i Britanija zabrinute zbog iranskog urana

Francuska, Njemačka i Velika Britanija pozvali su iranske vlasti da ispune svoje obaveze iz nuklearnog sporazuma, navodeći da su duboko zabrinuti zbog početka radova Teherana na proizvodnji metalnog urana, prenosi Anadolu Agency (AA).

Glasnogovornici ministarstava vanjskih poslova Francuske, Njemačke i Velike Britanije objavili su zajedničko saopćenje o tom pitanju u kojem se navodi da odluka o proizvodnji metalnog urana nema nikakvu civilnu opravdanost te potencijalno sadrži ozbiljne vojne posljedice.

U saopćenju podsjećaju da se Iran u okviru nuklearnog sporazuma, službeno poznatog kao Zajednički sveobuhvatni akcijski plan ili JCPOA, obavezao da neće proizvoditi metalni uran i da neće provoditi istraživanja u toj oblasti u periodu od 15 godina.

Upućen je apel vlastima u Teheranu da obustave takve aktivnosti te da odmah ispune svoje obaveze prema sporazumu ukoliko žele nastaviti s provedbom nuklearnog sporazuma.

Iran je nedavno obavijestio Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) o početku istraživanja i razvoja nuklearnog goriva te da će u prvoj fazi koristiti prirodni uran za proizvodnju urana u metalnom obliku.

IAEA je u četvrtak saopćila da je Iran počeo instaliranje opreme za proizvodnju urana u metalnom obliku, koji se može koristiti i za nuklearno oružje, dodajući da Teheran ostaje pri planovima da istražuje i razvija proizvodnju metalnog urana s ciljem da “dizajnira poboljšanu vrstu goriva”.

Predstavnici IAEA-e ranije su posjetili postrojenje u Isfahanu, a Iran je u srijedu zvaničnike agencije UN-a obavijestio da su “modifikacija i ugradnja odgovarajuće opreme za pomenute istraživačke i razvojne aktivnosti već započete“.

Time se ponovo krši međunarodni nuklearni sporazum, koji je Teheran 2015. godine postigao sa SAD-om, Velikom Britanijom, Njemačkom, Francuskom, Rusijom i Kinom.

Metalni uran može biti upotrijebljen za pravljenje atomske bombe, što je sporazumom izričito zabranjeno.

Iran je unaprijed objavio da će kršiti sporazum, nakon što ga je SAD jednostrano napustio 2018. godine i ponovo uveo oštre sankcije Teheranu. Sporazum predviđa davanje ekonomskih podsticaja Iranu, koji se zauzvrat obavezao da ograniči svoj nuklaerni program.

Iran kršenjem sporazuma vrši pritisak na preostale potpisnice da predlože nove načine kojima bi bile neutralizirane posljedice američkih sankcija.

federalna.ba/AA

Iran Francuska Velika Britanija Njemačka