videoprilog Amera Ahmića (Dnevnik 2 - Sport)

Eurobasket za žene: Poraz BiH od Slovenije u neizvjesnoj završnici

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine propustila je priliku da trijumfom protiv Slovenije ostvari direktan plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva, koje se igra u Francuskoj i Španiji. Bh. djevojke u trećem kolu grupe “C“ u Strasbourgu su poražene od Slovenki rezultatom 81:91 (25:23, 12:31, 21:20, 23:17).

BiH je prvu četvrtinu odigrala na svom nivou s ovog Evropskog prvenstva, kada je i imala prednost od dva poena (25:23). Međutim, Slovenke na otvaranju drugog perioda prave veliku seriju 15:0 i preuzimaju kontrolu nad utakmicom. Nakon prvog poluvremena Slovenija je imala ogromnih 17 poena prednosti (54:37).

U trećoj četvrtini Slovenija je nastavila u istom ritmu pogađati sa svih pozicija i povećavati prednost, pa je u 27. minuti maksimalnih 25 razlike (72:47). Nakon toga bh. djevojke su zaigrale nešto angažovanije te su pred posljednju četvrtinu smanjile zaostatak na 16 poena (58:74). Novom serijom 6:0 na otvaranju četvrtog perioda bh. tim dodatno smanjuje zaostatak na deset poena (64:74). BiH je nastavila potjeru za Slovenijom pa je na tri i po minute prije kraja samo četiri razlike (76:80). Međutim, sve što su bh. djevojke uspjele je da dovedu utakmicu u neizvjesnu završnicu. Na kraju zaslužen trijumf Slovenki.

Najefikasnija u pobjedničkom sastavu bile su Eva Lisec sa 22 i Zala Friškovec sa 15 poena. BiH su predvodile sjajne Marica Gajić sa 28 poena i 11 skokova te Jonquel Jons sa 24 poena i deset skokova.

Ovim porazom izabranice Gorana Loje, ipak, su se plasirale u drugu fazu Eurobasketa 2021, ali će razigravati sa plasman u četvrtfinale.

Od rezultata posljednje utakmice grupe “C“ između Belgije i Turske zavisiće sudbina Slovenije. U slučaju trijumfa Belgijanki i Slovenke će morati u razigravanje za četvrtfinale, a u suprotnom ostvariće direktan plasman među osam najboljih u Evropi.

Susret Belgija – Turska igra se danas, također u Strasbourgu, s početkom u 15 sati.