Eskalacija sukoba na Bliskom Istoku donosi i nove brige za Zapani Balkan
Aktuelna dešavanja u Libanu, ali i ona u Ukrajini nisu samo zabrinula tamošnje stanovništvo. Izvjesno je da ovakvi sigurnosni izazovi utječu i na Evropu, ali i na Zapadni Balkan. Ekonomske posljedice uveliko osjećamo, no da li ovi konflikti mogu iznjedriti i nove sigurnosne trzavice na Balkanu.
Eskalacija sukoba na Bliskom Istoku, učestaliji sofisticirani napadi u kojima najviše stradaju civili, ali i rat u Ukrajini. Niz je razloga zbog kojih su i građani u našoj zemlji zabrinuti. Iako smo geografski udaljeni, ekonomski smo itekako povezani. Nije tajna da se NATO već priprema - ne za rat već, kako kažu, odvraćanje konflikta. Naša zemlja nije dio ovih mjera jer već odavno stagniramo kada je riječ o euroatlanskim integracijama.
“Mislim da već postoji i odvija se podjela u Evropi o tome koliko bi se trebao podržavati Izrael, da li bi se više pritiska trebalo staviti na Izrael da bi došlo do prekida vatre u Gazi. Loša vijest je što su Balkanu potrebni međunarodna pažnja i međunarodni resursi, a sada je fokus na Bliskom Istoku”, ističe profesor međunarodnih odnosa dr. Charles Kupchan.
Stabilnost naše regije je ionako krhka, a sada je pod još većim rizikom da postane sljedeća fronta u geopolitičkim sukobima Evrope, pojašnjavaju stručnjaci. Bosna i Hercegovina mora raditi na jačanju partnerstva s NATO-om i EU, ali i osnaživanju Oružanih snaga.
“Nema sumnje da je Balkan, pogotovo Zapadni Balkan sljedeći front Putinovog rata. Ono što Balkan treba uraditi je tražiti pažnju NATO-a i SAD-a ili bilo koje relevantne stranke. Ovo će postati katastrofalna situacija ako ne odgovorimo na sigurnosne izazove u regiji”, upozorava viši direktor New Lines Instituta dr. Azeem Ibrahim.
Ekonomske posljedice ovih sukoba uveliko osjećamo. Poskupljenje energenata direktno je sa sobom povuklo i rast cijena svih drugih proizvoda, naročito hrane. Kako se kraj sukoba ne nazire, izvjesno je da će doći i do novih poskupljenja. Stručnjaci ih najavljuju već sredinom zime.
“Ogromne su pometnje u lancima trgovine, ogromni izazovi u svakom elementu legalnosti i temeljno pucanje mnogih poprilično jednostavnih ekonomskih koncepata. U tom kontekstu, Evropa se stišće sa svakog aspekta. U aspektu ekonomske unije, stisnuta je, ako je sigurnosna unija, stisnuta je, a ako je politička unija, zapravo je pod napadom”, objašnjava Alexander Patterson, direktor SC Strategy.
Naša zemlja opredjeljena je za euroatlanske integracije samo na papiru. U stvarnosti, vrlo malo radimo na tom putu usljed političkih previranja i blokada. Pri tome zaboravljamo da sigurnost svih građana naše zemlje ne bi smjela biti političko pitanje.
federalna.ba