Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije

Povodom  14.februara Svjetskog dana očuvanja energije u magazine Natura ovog petka pričamo o energetskoj krizi, efikasnosti i tranziciji ka obnovljivim izvorima energije. Evropska unija je energetsku efikasnost istakla kao jedan od ključnih načina za postizanje ciljeva održivog razvoja, a za Bosnu i Herecegovinu ona je i ključna za održivi razvoj.
Smanjenje potrošnje energije, uštede u troškovima i smanjenja emisija ugljen dioksida CO2, a koje, pritom, ne narušavaju uslove rada i života ljudi, cilj je energetske efikasnosti. Evropska unija je napravila strategiju energetskog razvoja, čime je postala svjetski lider u borbi protiv klimatskih promjena. Ciljevi novog okvira EU-a za klimu i energetiku za 2030. su smanjenje emisija stakleničkih plinova za 40 posto u odnosu na 1990. godinu. Kako pokazuju zvanični dokumenti EU-a, ova unija ima najveći kapacitet kada je riječ o vjetropotencijalu na svijetu i očekuje se da će u EU vjetar „donositi“ 350 gigavata (GW) do 2030. godine što je 24 posto  potražnje za električnom energijom. O vjetroelektranama u BiH, potencijalima energije vjetra, iskorištenosti i energetskoj tranziciji ka obnovljivim izvorima energije razgovarali smo sa  prof. dr.sc.Elvirom Zlomušicom 
Centar za ekologiju i energiju Tuzla voditelj je dva projekta “ Solarna energija za Tuzlu “ i  “ Inovacije u energetskoj efikasnosti i obnovljivoj energiji za bolje prilagođavanje klimatskim promjenama i smanjenje siromaštva”, o tome danas razgovaramo sa  Džemilom Agić dir.Centra za ekologiju i energiju Tuzla.

Urednica i voditeljica Alma Jusubašić