Elektroprivreda BiH opredijeljena je da završi restrukturiranje rudnika
Dugogodišnji problemi uzrokovani višemilionskim gubicima poslovanja rudnika u sastavu Koncerna eskalirali su nedavnom blokadom računa rudnicima Zenica i Breza, koji su samo prošle godine povećali dug za više od 31 milion maraka. Elektroprivreda BiH opredijeljena je da u narednom periodu završi restrukturiranje rudnika bez kojeg nema ekonomski održivog poslovanja. Proces nije lak, ali ni bezbolan.
Račune rudnika Zenica i Breza Porezna uprava FBiH privremeno je deblokirala zbog isplate plata radnicima za decembar. Nakon deblokade, uslijedila je ponovo blokada i isti problem.
Kako rerestruktuiranje dalo prve efekte, jedno od rješenja jeste da se uvede privremeni moratorij na blokadu računa u narednih 6 mjeseci, kaže generalni direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija.
“Bruto plata je isplaćena za sve radnike, poslije toga je naš žiro-račun ponovo blokiran”, ističe Muamer Omerhodžić, v.d. direktor RMU Breza
Iz Porezne uprave upozoravaju da su dugovanja rudnika u Federaciji premašila 500 miliona maraka, oprosta nema bez novog zakonskog rješenja. Elektroprivreda je do sada uložila više od 300 miliona maraka. Proces restrukturiranja je neminovan.
“Najveći naš problem je višak radne snage koji nisu direktno vezani za proizvodnju. Međutim, sistem funkcionisanja sa invalidima druge kategorije je takav da su oni ostali teret rudnika”, navodi Dragan Peranović, v.d. direktor RMU Zenica, i dodaje da ih je u tom rudniku 300.
Slijedi sistematizacija, a onda i prekvalifikacija radne snage.
Andelija ističe kako je višak uposlenih isključivo u administraciji, a manjak u direktnim proizvodnim procesima.
Dugovanja rudnika nisu jedini problem. Nesreća u Rudniku Breza prošle sedmice, u kojoj je jedan rudar poginuo, pokazala je nehumane uslove rada u jamama.
“Urušavanje stropa prostorije se dešavaju često puta i zbog neosvijetljenosti. Mi smo na to ukazivali i kad se to desilo u Kaknju - zbog neosvijetljenosti prostora čovjek je izgubio život”, podsjeća prof. dr. Kemal Gutić, dekan Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli.
Za samodrživost rudnika nužna je do sada odlagana temeljna reorganizacija koje nema bez viška oko 2 hiljade radnika. Njihovo zbrinjavanje kroz socijalne programe, kako sada stvari stoje, biće teret rudnika, za koje je ovo prevelik zalogaj.
federalna.ba