Ekvador se vraća na Svjetsko prvenstvo predvođen argentinskim selektorom
Iako nije bio prvi izbor Ekvadora, Gustavo Alfaro će biti selektor koji će voditi reprezentaciju te zemlje na Svjetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru. Argentinac, koji je radio u Boki Juniors, preuzeo je tim Ekvadora u avgustu 2020. godine od Jordia Cruyffa, koji nijednom nije predvodio tu selekciju na terenu zbog haosa izazvanog pandemijom korona virusa.
Alfaro je napustio Buenos Aires za tim sa perspektivnom grupom igrača koji su godinu dana ranije završili na posljednjem mjestu u svojoj grupi na Kupu Amerike.
Na svojoj prvoj konferenciji za novinare, on je rekao da Ekvador "ima više budućnosti nego sadašnjosti".
"Želim da budem dio tog procesa, dio napretka i da oblikujem san koji imamo o igranju na sljedećem Svjetskom prvenstvu", rekao je Alfaro.
Ekvador će biti tamo, što je četvrti nastup ove reprezentacije na Svjetskom prvenstvu od 2002, a nakon što je propustio Mundijal prije četiri godine u Rusiji.
Ta selekcija će igrati na otvaranju Svjetskog prvenstva protiv domaćina Katara, 20. novembra, u Grupi A. Pet dana kasnije, Ekvador će se sastati sa Holandijom, a potom sa Senegalom 29. novembra.
Mladi i fizički jak tim Ekvadora je bio veoma efikasan u južnoameričkim kvalifikacijama. Tim je osvojio 18 od svojih 26 bodova na utakmicama kod kuće.
Međutim, u Kataru neće moći da koristi prednost koju mu donosi velika nadmorska visina glavnog grada Kita, ali igrači kao što se defanzivac Piero Hincapie, krilo Gonzalo Plata i napadač Enner Valencsia bi trebalo da budu u stanju da ugroze protivnike.
Fizička prednost Ekvadora bila je ključna u pobjedi tog tima protiv Čilea od 2:0 u novembru 2021. godine, kada je Alfaro igrao sa timom u kojem su samo trojica igrača bila starija od 23 godine.
Međutim, prijateljske utakmice protiv Saudijske Arabije i Japana u septembru dovele su u pitanje sposobnost tima da postigne gol. Valencia, glavna prijetnja tog tima, nije uspio da postigne gol u oba meča.
Alfaro je već pokazao zabrinutost u vezi sa napadačkom formom tima. Njegove druge opcije za napad su Michael Estrada, Renato Ibarra, Angel Mena i Djorkaeff Reasco, ali ni oni nedavno nisu uspjeli da postignu gol za reprezentaciju.
Ekvador će igrati na Svjetskom prvenstvu nakon duge pravne bitke. Čile i Peru su podnijeli tužnu u vezi sa nacionalnošću veziste Byrona Castilla.
Ubrzo nakon što je Ekvador obezbijedio svoje mjesto na Svjetskom prvenstvu, čileanska fudbalska federacija je tvrdila da je Castillo zapravo Kolumbijac i da zato Ekvador ne može na šampionat u Kataru.
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) odbila je žalbu Čilea, pa je Ekvador zadržao svoje mjesto u Kataru.
federalna.ba/Beta