Urednica i voditeljica emisije Mirjana Topić Landeka

Ekološki aktivisti u konstantnoj borbi iako je vlast za čist okolliš

U javnosti, ali i na za to predviđenim mjestima, kao što su pravosudni i inspekcijski organi, aktivisti za očuvanje okoliša vode dugogodišnje borbe. Najpoznatiji slučaj je pokušaj gradnje dvije male hidroelektrane na zaštićenom spomeniku prirode Bunski kanali na ušću Bune u Neretvu. Aktivisti iz nekoliko udruženja uskoro bi mogli obilježiti desetogodišnjicu borbe, ukoliko Vlada HNŽ-a ne raskine koncesiju s tvrtkom koja unatoč brisanju MHE  Buna 1 i Buna 2 iz Prostornog plana Mostara i dalje pokušava ishoditi neke dozvole.
Mještani Bjelovića u okolici Kreševa traže prekida rada kamenoloma i Tvornice vapna koja im ugrožava život na različite načine. Unatoč dvogodišnjem ne plaćanju koncesije, i pečaćenju kamenoloma, koncesionar je nastavio raditi.
Mještani naselja Kuti  sjeverno do Mostara podiglu su glas u zaštiti svojih dobara zbog nezakonitog izdavanja dozvola za tamošnji kamenolom. Kažu borbu nastavlju, a prva dobivena bitka je presuda Kantonalnog suda u Sarajevu da je okolišna dozvola izdana nezakonito. Sada je na redu Gradsko vijeće Mostara koje obećalo brisanje kamenoloma iz Prostornog plana, ako Sud presudi u korist mještana.
Zašto se ekološki aktivisti godinama bore s administracijom unatoč presudama i inspekcijskim nadzorima? Vlast je deklarativno za očuvanje prirodnih ljepota, za čist okoliš, a u stvarnosti biznismeni različitih profila imaju svoje političare i administraciju.
O problemima aktivista i društva kakvo jesmo u  Otvorenom studiju govore: Davor Nujić -  aktivist iz Kreševa, Oliver Arapović - Udruženje Majski cvijet Mostar, Aner Omanović - predsjednik Eko udruženja Kuti i Livač, te urbanist u mirovini i ekolog Sejo Pintul.

Otvoreni Balkan Sjeverna Makedonija
0 18.04.2024 23:03
Islamska zajednica BiH genocid u Srebrenici NSRS
0 18.04.2024 21:40
Mjera mora Venecijansko Bijenale
0 18.04.2024 21:29
HDZ BIH SDP BiH Dragan Čović Nermin Nikšić
0 18.04.2024 18:45