Egipat pobjedom protiv Maroka do polufinala Afričkog kupa nacija
(Izvor: EPA-EFE/Shaun Roy)

Fudbalska selekcija Egipta pobjedom protiv reprezentacije Maroka s 2:1 nakon produžetaka izborila je plasman u polufinale Afričkog kupa nacija, javlja Anadolu Agency (AA).

Nakon što su jučer polufinale izborili Kamerun i Burkina Faso, Egipat je to uradio danas pobjedom protiv Maroka, kojeg predvodi bh. stručnjak Vahid Halilhodžić.

Maroko je poveo već u sedmoj minuti iz jedanaesterca koji je realizirao Sofiane Boufal. Ipak, Egipat je uspio izjednačiti u 53. preko Mohameda Salaha.

U regularnom toku meča je bilo 1:1, pa su se igrali produžeci. Pobjednički pogodak je postignut u 100. minuti kada je Salah sjajno probio desnu stranu i preciznim dodavanjem pronašao Trezegueta koji je pogodio za 2:1 i polufinale Kupa nacija.

Egipat će u polufinalu 3. februara igrati protiv domaćina Kameruna.

Egipat je sa sedam titula prvaka najuspješnija selekcija Afričkog kupa nacija. Slijede Gana i Kamerun sa po četiri titule prvaka.

Afrički kup nacija je glavno fudbalsko takmičenje afričkih reprezentacija. Održava se svake druge godine od 1968., a prije te godine se održavalo u nepravilnim razmacima.