Džudisti Gruzije najuspješniji nakon trećeg takmičarskog dana na SP-u

Finalnom bloku trećeg takmičarskog dana na Svjetskom prvenstvu u džudu za kadete prethodila je ceremonija svečanog otvaranja u dvorani Arena Hills na Ilidži.

Predsjednik Džudo saveza BiH Branislav Crnogorac poželio je svim takmičarima, trenerima i posjetiocima dobrodošlicu u Sarajevo, a prisutnima su se obratili i predsjednik Međunarodne džudo federacije (IJF) Marius Vizer, predsjednik Evropske džudo unije (EJU) Laszlo Toth i ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Samir Avdić te tako i zvanično otvorili Svjetsko prvenstvo.

Ljubitelji borilačkih sportova, a pogotovo džuda i danas su mogli uživati u zanimljivim borbama i atraktivnim potezima najboljih mladih džudista na planeti.

U kategoriji do 57 kilograma za džudistkinje trijumfovala je reprezentativka Indije Linthoi Chanambam, koja je u finalu bila bolja u Biance Reis iz Brazila.

Nova prvakinja svijeta je u trećem kolu savladala bh. reprezentativku Aminu Merjem Hebib, koja je na startu takmičenja u ovoj kategoriji upisala dvije pobjede. Italijanka Savita Russo i Latvijka Anna Gulite okitile su se bronzanim odličjima u konkurenciji do 57 kilograma.

Pobjedom nad Austrijankom Franziskom Schloegl, Sinem Oruc je Turskoj donijela prvu zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Sarajevu. Bronzana odličja u kategoriji do 63 kilograma osvojile su Khurshida Razzorberdieva (Uzbekistan) i Lenka Tomankova (Slovačka).

Keito Kihara osvojio je drugu zlatnu medalju za Japan nakon što je u finalu kategorije do 73 kilograma porazio Gruzijca Luku Javakhishvilija. Njegovom zemljaku Giorgiju Mishvelidzeu i Uzbekistancu Samariddinu Muxibiddinovu pripale su bronze.

U kategoriji do 81 kilograma, posljednjoj trećeg takmičarskog dana na SP-u, trijumfovao je Armenac Gor Karapetyan. Srebro je završilo oko vrata Uzbekistanca Alishera Samanova, dok su bronzane medalje osvojili Igor Tsurkan (Ukrajina) i Dušan Grahovac (Srbija).

Poslije trećeg takmičarskog dana Gruzija je najuspješnija selekcija na Svjetskom prvenstvu sa dva zlata, jednim srebrom i tri bronze. Druga je Francuska s dva zlata i jednim srebrom, dok je na trećem mjestu Japan s dvije zlatne medalje.

Takmičenje na Svjetskom prvenstvu nastavlja se u subotu od 11 sati borbama u kategorijama -70 kg i +70 kg za džudistkinje i -90 kg i +90 kg za džudiste, saopćio je Judo Sarajevo.

federalna.ba/Fena

džudo Svjetsko prvenstvo u džudou
judo Judo savez BiH džudo Larisa Cerić Toni Miletić Montpellier Evropsko prvenstvo
0 05.11.2023 10:41