Državna koalicija koja to već odavno nije: Može li vlast nastaviti dalje?
Državna koalicija već tri mjeseca nije postigla nijedan dogovor. Nije usvojen nijedan zakon. Posljednji put partneri su se sastali prije mjesec dana - bezuspješno. Isto toliko pokušavaju ponovo sjesti za isti sto. Teme sastanka se gomilaju, a ni za jednu, izvjesno je, nema ili neće biti konsenzusa.
Uslovljavanje SNSD-a se kontinuirano nastavlja, politička kriza produbljuje.
Kad se podvuče linija u ovoj, za sada, bezizlaznoj situaciji, ostaje pitanje, može li vlast nastaviti dalje?
Blokade bez granica, problemi bez kraja i državna koalicija koja to već odavno nije. Zbir bez kompasa i zajedničkog cilja opterećen ucjenama, nacionalnim udruživanjem i razdruživanjem entiteta. U pokušaju okupljanja partnera, novi uslov - smjena onih koji SNSD-u smetaju. Bećirović, Konaković i Lagumdžija.
Razlog - priprema i usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
„To je minimum. Možda onda da sjednemo i dalje da pričamo. Sve drugo ne dolazi u obzir“, poručio je Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a.
„Taman ću zbog Dodika. On kaže - mi ćemo ga poslušati. Da je pokazao gram konstruktivnosti u ovim prilikama koje BiH ima, mogli smo o svemu razgovarati“, rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP).
Za razgovor Trojka nema sagovornika. Nakon intervencije visokog predstavnika u Izborni zakon, a potom i rezolucije, u koaliciji dijaloga više nema.
„I sada se ponovo postavlja nama pitanje: kako da se vratimo normalnom dogovoru. Pa zašto ste napustili normalan dogovor? Zašto ste napustili normalan rad i rad zasnovan na dijalogu, na kompromisu i na poštovanju Ustava BiH. Vi ste to napustili, vi ste to prekršili. Sada ćete morati da se nosite sa posljedicama“, rekao je Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda BiH (SNSD).
„To nije snaga, to je kukavičluk Milorada Dodika jer on koristi mehanizme blokada“, dodaje Konaković.
Dva partnera posvađana, treći, HDZ BiH mudro šuti. Bar ne zvanično ni na jednu stranu. Kod HDZ-a je ostalo još malo optimizma za povratak na početne pozicije i zamah ka prvobitnom cilju. A tog optimizma smo se naslušali godinama ranije.
„Ja sam uvjeren da mi drugog puta do ovog evropskog nemamo i da bi bilo neozbiljno sad nekim svojim avanturama zaustavimo ono što smo teško na neki način dobili“, rekao je Dragan Čović, predsjednik HDZBiH.
Od tog puta nije ostalo mnogo. O ozbiljnosti državne koalicije suvišno je govoriti.
BiH je u dubokoj političkoj krizi kojoj se izlaz ne nazire, a rješenje očito ni ne traži. U međuvremenu, brojimo sjednice Vijeća ministara, oba doma državnog Parlamenta, ali i sastanke bez svrhe i cilja. O zakonima se govori isključivo u prošlom vremenu jer već duži period nema ni reformskih zakona, ali ni onih osnovnih poput budžeta BiH. Pa tako na pragu kolektivnog godišnjeg odmora parlamentaraca, u državnim institucijama od Evropske unije ostala je samo zastava.
A, iza zastave, prognoze nisu pozitivne.
“Mehanizam donošenja svih zakona u BiH je u rukama zapravo Čovića i Dodika. Oni diktiraju tempo, oni su dirigenti kompletnog državnog orkestra. Bojim se da će ovakvo stanje ostati do narednih izbora 2026. godine. Ne vidim uopšte mogućnost da bi državna koalicija koja je trenutno u sastavu Trojka, SNSD i HDZ mogla napraviti ikakav korak do '26. godine“, smatra Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda BiH (DF).
Zato podsjetnik koaliciji da preuzme kormilo prije nego što bude kasno i propusti sve prilike za povratak Evropskoj uniji. Euforija je odavno utihnula.
Iako su zasluge uredno preuzeli, a potom nijedan uslov ispunili, zeleno svjetlo Evropskog vijeća za otvaranje pregovora nije ni u drugom planu. No, odgovornost niko ne preuzima, ali konstatuju da izlaz ne vide, a da su krivi ovi drugi. Principijelnosti nedostaje, posebno SNSD-u. Trojka se čini nemoćna, a HDZ mirni posmatrač koji profitira. Konačno, šta mogu očekivati građani BiH, ako ni lideri nisu sigurni kuda idu?
federalna.ba