Država nema pravo da se miješa u privatno-pravne poslove

Pred federalnim parlamentarcima Predstavničkog doma u srijedu će se naći izmjene Zakona o notarima. Da li i ko drži monopol? Građani će novac izdvajati svakako, samo je pitanje moraju li i dvostruko više. Zašto su advokati i notari na suprotnim stranama o ovom Zakonu, u Federaciji danas smo pitali Vesnu Softić, predstavnicu Notarske komore Federacije i Bekira Gavrankapetanovića, člana Upravnog odbora Advokatske komore Federacije.

O tome šta predloženi zakon mijenja Softić kaže da je ovo nastavak obaveze Vlade FBiH, odnosno parlamenata da implementiraju presude Ustavnog suda FBiH.

"U Zastupničkom domu je već bio prijedlog izmjena Zakona o notarima koji je predviđao tzv. solemnizaciju što podrazumijeva da ispravu može da sačini i advokat ili bilo ko, pa nažalost čak i nadripisar, da ju potvrđuje notar u određenoj proceduri solemnizacije. Zastupnički dom je uložio četiri amndaman i poslao to na Dom naroda. Doma naroda nije to prihvatio nego je rekao da to može da posluži kao nacrt i tražio da se to vrati u javnu raspravu."

Smatra da notari nisu povlašteni jer je to jedan segment javnih poslova koji su dati notarima kao jednom vidu pravničkih zanimanja i profesija.

"Mi možemo raditi isključivo samo to. Imamo izričite zabrane da se možemo nečim drugim baviti, što kolegama advokatima nije zabranjeno. Oni imaju jedan svoj konglomerat pravnih poslova i mislim da s tog aspekta nema povlaštenog položaja- Ustavni sud je to ocijenio diskriminirajućim. U drugim zemljama to nije, ali to je sad stvar implementacije."

Gavrankapetanović smatra da se pogrešno postavlja stvar.

"Prezentira se slika o sukobu ili neslaganju notara, Notarske komore i Advokatske komore. To nije to. Zakon o notarima, koji je stavljen van snage, i još pet zakona je stavio u diskriminirajući položaj sve građane ove države. Svima nama je bila ograničena poslovna sposobnost. Novim zakonom se uvodi nešto drugo, ali vrlo slično. Sada se uvodi solemizacija. To su privatno-javni poslovi koji nikako ne mogu biti javne isprave. Ni solemizacijom ni notarskom obradom. Prema tome, kada je pokrenut postupak pred Ustavnim sudom, Mičić Slavica i Milan Dunović su pokrenuli ispred naroda FBiH protiv Parlamenta jer je Zakonom  o notarima stvorio monopolski položaj. Još uvijek se to održava samo se drugačije zove."

Navodi da svaki građanin treba da ima pravo da sačini ispravu, da je potpiše i može tražiti da mu je notar obradi, solemnizira ili da ovjeri potpis.

"Šta će izabrati, to je stvar građanina i stvar slobode izbora, a ne zakonske odredbe i da se tvrdi da je nešto ništavno zato što nije bilo kod notara. Sud je taj koji cijeni zakonitost i ispravnost akata, a ne notar."

Sofić navodi da prijedlog Zakona uvodi novi vid notarske isprave, određuje koji su to pravni poslovi koji, ukoliko nisu solemnizirani, nisu ništavni.

"Mogu stranke birati i notarsku obradu i obrazloženje federalnog Ministarstva pravde je sasvim jasno. Ono kaže da se ne može dozvoliti da tako važni pravni poslovi kao što je prenos prava vlasništva, zasnivanje hipoteke, bračni ugovori, nasljedno-pravni ugovori itd., da ne prođu kontrolu određene javne službe koja potvrdi da takva isprava, kad je solemnizira može ići u pravni promet. i Ministarstvo je zaista reklo da prepustiti strankama da se ide samo na ovjeru potpisa, gdje se uopšte ne gleda sadržaj ugovora, da može ići na štetu upravo najsiromašnije kategorije građana u BiH jer bi oni bili u poziciji, ukoliko ne mogu da plate uslugu notarske obrade ili solemnizacije, da budu oštećeni jer će oni većeg i boljeg imovnog stanja, da bi zaštitili svoje pravne interese, zahtijevali notarsku uslugu. Sam postupak solemnizacije je širi i daje više poslova notaru."

Gavrankapetanović ističe da država ima pravo da svoja javna ovlaštenja prenese na notara, ali nema pravo da se miješa u privatno-pravne poslove. 

"Moje lično mišljenje i nas u Komori je da se radi o jednoj vrsti korupcije. Ja ne očekujem ništa, zastupnici će odličiti onako kako će odlučiti. Ali moje je mišljenje da treba to znati."

Softić navodi da su i notari ukazivali na određene odredbe koje nisu dobre i koje su u praksi vrlo neprimjenjive.

O mogućnosti da notari i advokati sjednu zajedno i da se dogovore Softić kaže: "Zakon o notarima ovakav kakav jesteje prošao ustavnu ocjenu u RS-u. Tamo je ustavan, u Federaciji nije ustavan. Nas niko ne pita da se dogovaramo, to je stvar Vlade i Parlamenta."

Gavrankapetanović navodi da razumije zašto se notari bune.

"Pogledajte šta se radi narodu. Već se zna da je solemnizacija 60-70% po cijeni obrade."

federalna.ba

Vesna Softić Bekir Gavrankapetanović
Bekir Gavrankapetanović Savan Zec
0 13.12.2022 17:36
advokatura odvjetništvo Advokatska komora Federacije BIH Bekir Gavrankapetanović
0 17.09.2022 22:09
Bekir Gavrankapetanović Advokatska komora Federacije BIH
0 23.10.2021 15:47