videoprilog Adise Smailagić (Dnevnik 2)

Drugi januar - Dan žalosti u Hrvatskoj

Serija zemljotresa i dalje pogađa Hrvatsku, dan nakon razornog potresa u kojem je poginulo sedam osoba. Seizmolozi pozivaju građane da se odmaknu od oštećenih objekata koji bi mogli ugroziti njihove živote.

Hrvatska vlada je 2. januar proglasila Danom žalosti.

Tlo u Hrvatskoj ne miruje. Područje Petrinje jutros je zatresao niz zemljotresa. Prvi je bio jačine 4,7 Rihtera. 11 minuta nakon njega uslijedio je drugi jačine 4,8 te tri minute kasnije još jedan 3,9 Rihtera. Nakon toga uslijedilo je i nekoliko slabijih.

"Sad je bio jedan potres, mogli ste ga i vi osjetiti. Noć sam proveo u autu", kaže Milan Ramuščak, stanovnik Petrinje.

U jučerašnjem razornom zemljotresu jačine 6,2 po Rihteru koji je pogodio Petrinju, Sisak i Glinu, poginulo je sedam osoba, među kojima i 12-godišnja djevojčica. Najmanje šest osoba je teško povrijeđeno, 20 lakše. Samo u Majskim Poljanama, selu u blizini Gline, poginulo je pet osoba. U selu je sve srušeno, a oko 50 stanovnika koji su tu živjeli pitaju se šta će dalje.

"Po mom mišljenju spasilo nas je to što nismo počeli bježati, nego smo ostali pod štokom. Čim je stalo, onda smo bosi istrčali", rekao je Tomislav Suknajić, stanovnik Majske Poljane.

"U ovakvim situacijama nema Zagreba, nema Gline, nema Majskih Poljana, nema Petrinje, postojimo svi zajedno, sa jednakim pravom na novi početak. Nažalost tih novih početaka je u našoj povijesti bilo previše", poručio je Zoran Milanović, predsjednik Hrvatske.

Petrinja je u ruševinama, stotine ljudi ostale su bez doma. Grad je veliko čistilište.

"Noćas smo živjeli i ove noći sa strahom sa suzama u očima, sa nemirom, sa neizvjesnošću, gdje smo prvo pokušali izvući ljude iz ovih ruševina", kazao je Darinko Dumbović, gradonačelnik Petrinje.

Skoro 200 pripadnika HGSS-a obilazi susjedna sela gdje je izuzetno teško stanje. Sportska dvorana u Sisku je prihvatni centar. U dijelovima pogođenih područja još nema struje.

"Trebaju nam agregati, trebaju nam kreveti, i mobilne kućice, mi moramo negdje te ljude smjestiti", rekla je Branka Bakšić Mitić, dogradonačelnica Gline.

Papa Franjo uputio je poruku Hrvatima, ali i apel.

"Molim se za one koji su smrtno stradali i za njihove najbliže. Nadam se da će lideri zemlje, uz pomoć međunarodne zajednice, brzo moći ublažiti patnju dragih građana Hrvatske", riječi su pape Franje.

Pomoć za potresom pogođena područja skuplja se u cijeloj Hrvatskoj, a skoro sve zemlje regije, među kojima i BiH, ponudile su svoju pomoć. Vlada Srbije šalje milion eura pomoći Hrvatskoj, Albanija donira 250 hiljada eura.

"Zahvaljujem se svima na svakoj donaciji sve nam je od iznimne važnosti, ali trenutno nam je najvažniji kruh i voda", poručio je volonter Crvenog križa iz Petrinje Marko Lokner.

Hrvatska nije sama, poručio je povjerenik Evropske unije za upravljanje kriznim situacijama Janez Lenarčič nakon sastanka s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem u Zagrebu, odakle se zaputio u područja stradala u razornom potresu.

"Ovo je dokaz da je solidarnost unutar Evropske unije živa, dokaz da Hrvatska nije sama. Prvo procjena štete nakon ovog strašnog potresa, a potom rekonstrukcija i oporavak", kazao je Lenarčič.

"Mislim da je to sjajan signal potpore i evropske solidarnosti budući da je došao praktički unutar 24 sata nakon potresa koji je pogodio Hrvatsku, osobito, Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju", istakao je Plenković.

Hrvatska vlada je na sjednici koja je počela minutom šutnje za sve žrtve zemljotresa 2. januar proglasila Danom žalosti. Plenković je najavio interventnu pomoć od skoro 16 miliona eura koja će biti isplaćena na račune tri potresom pogođene županije.

federalna.ba

Hrvatska zemljotres potres
Hrvatska policija krijumčarenje ljudima
0 28.03.2024 11:46
Papua Nova Gvineja zemljotres razorni
0 25.03.2024 09:25
policija Hrvatska prometna nezgoda saobraćajna nezgoda teretnjak
0 23.03.2024 22:22