Đoković želi igrati i na Olimpijadi u Los Angelesu
(Izvor: Fena/Harun Muminović)

Novak Đoković osvojio je zlatnu medalju za Srbiju u tenisu na Olimpijskim igrama u Parizu , pobijedivši Carlosa Alcaraza u finalu. Đoković je ovo postignuće opisao kao svoje "najveće sportsko dostignuće" i izrazio nadu da će se takmičiti ponovo za Srbiju za četiri godine u Los Angelesu. Također je izjavio da je tenis za njega sada "kompletan" te da je nakon osvajanja zlata "sve u vezi sa srećom, radošću i slavljenjem".

Đoković je u finalu odigrao izvanredan meč protiv Španca Carlosa Alcaraza na Roland-Garrosu, osvojivši dugo željenu i očekivanu zlatnu medalju za Srbiju. Time je postao tek peti igrač koji je kompletirao "Golden Slam" karijeru – osvojivši sva četiri velika turnira i olimpijsko zlato u singlu, pridruživši se Sereni Williams, Rafaelu Nadalu, Andre Agassiju i Steffi Graf. Iako će na Olimpijskim igrama 2028. godine imati 41 godinu, Đoković ne isključuje mogućnost da se ponovo takmiči.

- Još uvijek želim igrati u Los Anđelesu. Uživam igrati za svoju zemlju, posebno na Olimpijskim igrama i u Davis Cupu, biti dio tima - izjavio je Đoković, piše Eurosport.

Đoković ove sezone nije bio na svom najboljem nivou, ali je pokazao vrhunsku formu kada je bilo najvažnije, pobijedivši Alcaraza i osvojivši zlato. Osvojio je 24 Grand Slam titule i nikada nije krio želju da osvoji zlato za Srbiju, opisavši to kao svoje "najveće sportsko dostignuće".

- Olimpijske igre se održavaju svake četiri godine, tako da je prilika za osvajanje zlata za svoju zemlju vrlo rijetka. Znajući da imam 37 godina i da ne znam koliko će još biti prilika, znao sam da je ovo možda moja posljednja šansa - naveo je teniser.

Đoković će uskoro započeti pripreme za US Open, gdje će imati priliku osvojiti 25. Grand Slam titulu i postati igrač s najviše osvojenih Grand Slamova svih vremena. Iako još nije dostigao taj rekord, Đoković je izjavio da je njegov tenis "kompletan" nakon osvajanja zlatne medalje, ali da još uvijek voli ovaj sport i da ne igra samo radi pobjeda na turnirima.

- Sada je vrijeme za sreću, radost i slavlje - dodao je Đoković.