Prilog: Amra Ličina

Dok traje slavlje i izbjeglice se vraćaju kućama, svijet zanima u kojem smjeru će krenuti Sirija

Brzom akcijom i gotovo bez ikakvog otpora sirijske vojske, islamistički pobunjenici osvojili su Damask i srušili režim Bašara al-Asada (Bashar al-Assad). Dok svijet čeka u kojem će smjeru Sirija sada krenuti, na ulicama gradova širom zemlje građani slave, oslobađaju se zatvorenici, a izbjeglice se vraćaju svojim kućama.

 

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio pružanje utočišta Bašaru al-Asadu, svrgnutom lideru režima Basa u Siriji, i njegovoj porodici. Osvrćući se na odluku Rusije da pruži sklonište Asadu i porodici, Peskov je rekao:

"Takve odluke se ne donose bez dozvole predsjednika. Ovo je njegova odluka."

Peskov nije želio da daje informacije o tome gdje se Asad nalazi.

Nakon munjevitog vojnog napretka pobunjeničkog saveza predvođenog grupom Hajat Tahrir al-Šam (Hayʼat Tahrir al-Sham) (HTS), bivšim ogrankom Al Kaide, u pitanje je dovedena budućnost dvije strateški važne ruske vojne baze u Siriji.

"Ovo je važno pitanje. Rano je govoriti o tome. U svakom slučaju, ovo je pitanje o kojem treba razgovarati sa onima koji će biti na vlasti u Siriji. Sada dolazi do promjena i ekstremne nestabilnosti“, kazao je Peskov.

Koalicija sirijskih pobunjenika, koja je preuzela kontrolu nad Damaskom, najavila je novo poglavlje u historiji te zemlje i uspostavljanje prelazne vlade.

"Nova istorija, braćo moja, piše se u cijeloj regiji nakon ove velike pobjede", rekao je Ahmed al Šara (al-Shara), poznatiji kao Abu Mohamed al-Golani (Mohammed), vođa HTS-a.

Govoreći pred mnoštvom u džamiji Umajad (Umayyad) u Damasku, mjestu ogromnog vjerskog značaja, Golani je rekao da će uz naporan rad Sirija biti svjetionik za islamsku naciju. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden (Joseph Biden) izjavio je da je pad sirijskog predsjednika Bašara al-Asada istorijska prilika za sirijski narod.

“Napokon, Asadov režim je pao. Ovaj režim je brutalizirao, mučio i ubio doslovno stotine hiljada nevinih Sirijaca. Ovo je istorijska prilika za napaćeni narod Sirije da izgradi bolju budućnost, ali je to također trenutak rizika i neizvjesnosti. Sjedinjene Države će podržati sirijske susjede – Jordan, Liban, Irak i Izrael – tokom tranzicije vlasti u Siriji.”

Pad Asadovog režima pozdravili su i brojni svjetski lideri. Međutim, SAD, Turska i Ujedinjene nacije još uvijek smatraju HTS terorističkom grupom, iako je godinama pokušavala ublažiti svoj imidž da bi umirila međunarodne vlade i manjinske grupe unutar Sirije.

"Primijetili smo izjave čelnika pobunjenika posljednjih dana, ali ćemo također procijeniti njihova djela jer snose veću odgovornost. Ponavljamo poziv svim akterima da poštuju ljudska prava, poduzmu sve mjere opreza da bi zaštitili civile i da poštuju međunarodno humanitarno pravo", rekao je Entoni Blinken (Antony), državni sekretar SAD-a. Istovremeno, Teheran i Moskva tvrde da je sirijska budućnost isključivo u rukama naroda. Ministar vanjskih poslova Irana Abasa Aragči (Abbas Araghchi):
„Pratimo razvoj događaja da bismo spriječili mogući građanski rat ili rat među plemenima, te, ne daj Bože, raspad Sirije ili potpuni kolaps Sirije, odnosno da postane centar i sklonište za teroriste. Iran posebno brine što cionistički režim koristi ovu situaciju. Zabrinuti smo da će neki djelovi Golanske visoravni biti ponovo zauzeti.“

Za to vrijeme Izrael je izvršio, kako su naveli, preventivni udare na Golansku visoravan. Gioden Sar (Sa'ar), ministar vanjskih poslova Izraela:

 „Zauzeli smo neke tačke kojima upravljaju teroristi u blizini granice da bismo izbjegli iznenađenja nalik onom 7. oktobra u blizini sirijske granice. Ističem da je ovo privremen i ograničen korak na koji smo se odlučili iz sigurnosnih razloga.“

Podsjećamo, krajem novembra došlo je do intenziviranja sukoba između antirežimskih oružanih grupa i snaga režima Bašara al-Asada u Siriji. Grupe su uspostavile nadmoć u najvećim provincijama kao što su Alep, Idlib, Hama i Homs između 30. novembra i 7. decembra. Opozicione snage su pokrenule munjevitu ofanzivu, zauzevši ključne gradove, a zatim u nedjelju i glavni grad Damask. Brzo napredovanje, uz podršku vojnih jedinica koje su prebjegle, dovelo je do sloma Asadovog režima nakon 13 godina građanskog rata. Međutim, mnogi unutar i izvan Sirije zabrinuti su zbog onoga što dolazi. Nije jasno ko će vladati podijeljenom zemljom u budućnosti i hoće li Sirija u konačnici pronaći put do demokratije. Analitičari tvrde da su Turska i Izrael najviše pogodovali dešavanjima u Siriji, dok su Rusija, Iran i Hezbolah (Hezbollah) najviše izgubili.

 

Sirija