Dok protesti u Iranu bjesne, predsjednik poziva na detalju istragu
(Izvor: EPA/STR)

Dok protesti u Iranu bjesne, predsjednik poziva na detalju istragu

Smrt Iranke u pritvoru koja je izazvala proteste širom zemlje mora se "pomno" istražiti, rekao je iranski predsjednik, izrazivši žaljenje za, kako je kazao zapadnim "dvostrukim standardima" o ljudskim pravima.

Ebrahim Raisi rekao je na konferenciji za medije na marginama Generalne skupštine UN-a da smrt Mahse Amini dok je bila u pritvoru moralne policije "svakako mora biti istražena"."Kontaktirao sam njenu porodicu prvom prilikom i uvjeravao sam ih da ćemo nastaviti istrajno istraživati taj incident... Naša najveća preokupacija je zaštita prava svakog građanina."

O Aminijinoj smrti, rekao je da su vlasti radile ono što su trebale i da je odgovornost sada u rukama pravosuđa. Grupe za ljudska prava strahuju da je najmanje 31 osoba umrla u šestodnevnim protestima, izazvanim smrću 22-godišnje Kurdkinje 16. septembra.

U četvrtak su demonstranti zapalili policijske stanice i vozila u nekoliko gradova, a Iran je onemogućio pristup internetu u dijelovima Teherana i Kurdistana kao i  pristup platformama poput Instagrama i WhatsAppa, sve u pokušaju da obuzda rastući protestni pokret.

Iranke su izašle na ulice, a na internetu se sve češće mogu naći snimci na kojima se vidi kako spaljuju svoje marame ili na kojima režu svoju kosu.

Amini je privedena zbog navodnog nošenja hidžaba na "neprimjeren" način. Aktivisti su rekli da je žena, čije je kurdsko ime Jhina, zadobila smrtonosni udarac u glavu, što su dužnosnici demantirali i najavili istragu. Policija i dalje tvrdi da je umrla prirodnom smrću, ali njena porodica sumnja da je bila izložena premlaćivanju i mučenju.

Raisi je u četvrtak pokušao „promijeniti ploču“ o zemlji koju je posjetio postavljajući pitanje o policijskim pucnjavama u SAD-u. "Jesu li sve ove smrti istražene?", rekao je.

Opseg tekućih nemira u Iranu, najgorih u nekoliko godina, i dalje ostaje nejasan jer demonstranti u više od desetak gradova - iskaljujući bijes zbog društvene represije i rastuće krize u zemlji - i dalje se susreću sa sigurnosnim i paravojnim snagama.

Raisi, koji se službeno obratio generalnoj skupštini u srijedu, rekao je da su se loše stvari događale ljudima u rukama vlasti posvuda, neodređeno misleći na SAD i UK. Pozvao je na "isti standard" u cijelom svijetu u suočavanju s takvim slučajvima sa smrtnim ishodom u rukama vlasti.

Raisijeva usporedba odražava zajednički pristup iranskih čelnika, koji kada su suočeni s optužbama za kršenje prava često ukazuju na zapadno društvo i njegovu "hegemoniju" i zahtijevaju da se te nacije na sličan način smatraju odgovornima. Raisi, koji je vodio pravosuđe zemlje prije nego što je postao predsjednik, rekao je da je istraga o Aminijinoj smrti na kraju završila tamo.

Protesti su prerasli u otvoreni izazov vladi, a neki Iranci pozivaju na pad same Islamske Republike. Riječ je o najozbiljnijim protestima od 2019., koji su tada izbili zbog vladinog povećanja cijena benzina.

Iako nije izravno osudio proteste, Raisi je rekao: “Ovo što se događa, imati demonstracije … naravno da su normalne i potpuno prihvaćene … Moramo napraviti razliku između demonstranata i vandalizma. Demonstracije su dobre za izražavanje specifičnih pitanja.”

SAD je u četvrtak uveo sankcije policiji za moral i čelnicima drugih iranskih sigurnosnih agencija, rekavši da "rutinski koriste nasilje za suzbijanje mirnih demonstracija".

federalna.ba/The Guardian

Iran protesti