Bh. spasioci ponosni na misiju u Turskoj, Zakon o GSS bi im olakšao naredne
Katastrofalni potresi koji su pogodili Tursku i Siriju ponovo su pokazali značaj službi spašavanja i njihovih članova, koji uglavnom volonterski, rizikujući vlastite živote, rade na spašavanju ljudi i imovine. Pored položenog ispita humanosti, više od 150 članova Gorskih službi spašavanja iz naše zemlje pokazalo je stručnost i znanje, na koje možemo biti ponosni. Među onima koji su nesebično pomagali unesrećenima u Turskoj bila je i nekolicina djevojaka. Priča je ovo o solidarnosti, ali i hrabrosti i velikom srcu, uvijek spremnom da pomogne.
Kada su počele pristizati prve informacije o posljedicama razornog zemljotresa, Medina Gromila, 26-godišnja studentica pete godine Medicinskog fakulteta u Sarajevu, odmah je znala da treba poći. Ponosna je, kaže, što je kao članica Gorske službe spašavanja Sarajevo u turskom gradu Hatayu imala priliku pomoći povrijeđenima.
“Radila sam s turskim medicinskim timom na izvlačenju tijela i vodila brigu o povrijeđenim osobama. Bilo nam je jako teško, kako fizički tako i psihički”, ističe Medina.
Iz iste potrebe da pomogne u granicama u kojima je i sama obučena, misiji se odazvala i 27-godišnja Iskra Pašalić, članica Gorske službe spašavanja iz Travnika. Kao profesionalno vojno lice u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, iskoristila je godišnji odmor kako bi se priključila svom timu od četiri travnička spasioca, te svjedočila snazi volje da pomogne u tragediji.
“Uživo je to sve potresnije nego što vidite na televizoru. Najteži trenuci su bili kada izvlačimo žrtvu iz ruševina. Ta reakcija njihovih porodica - to nas nije ostavljalo ravnodušnim”, prisjeća se Iskra.
Bez obzira na to koliko su bili psihički pripremljeni, sedmica provedena u Turskoj promijenila im je živote, ali i pokazala obučenost i spremnost bh. timova koji su spasili desetine života ispod ruševina. Kažu, svojim dolaskom u Tursku osvjetlali su obraz naše zemlje u teškim trenucima, u kojima se i najbolje pokaže njihov značaj. Iako sa zadatkom da pomognu tamo gdje drugi ne mogu, nisu prepoznati od nadležnih institucija. Donošenje Zakona o Gorskim službama spašavanja učinilo bi, kažu, da ono što rade s ljubavlju bude i sistemski prepoznato.
“Nadležne institucije ne pridaju dovoljan značaj stanicama gorskih službi spašavanja u Bosni i Hercegovini, a trebali bi sistemski riješiti finansiranje GSS-a”, ističe Iskra Pašalić.
“Mi smo volonteri, ali iskreno se nadam da će nakon ove katastrofe biti više cijenjeni obični ljudi, moje kolege koji su zaista heroji u tami”, poručuje Medina Gromila.
Inače, Bosna i Hercegovina je bila u vrhu zemalja po broju spasilaca u Turskoj, koji su dali značajan doprinos na terenu. A heroja u tami poput Medine i Iskre, koje, vođene samo velikim volonterskim srcem, svakodnevno rade velike stvari, ova je zemlja prepuna. Samo ih treba prepoznati i istinski vrednovati.
federalna.ba