Dan otvorenih vrata Gorske službe spašavanja Kantona 10
U Livnu je Gorska služba spašavanja Kantona 10 upriličila Dan otvorenih vrata kako bi svojim sugrađanima i svim zainteresiranim posjetiteljima predstavila svoj rad i opremu koju koriste u različitim akcijama spašavanja. Bila je to prigoda i za uručenje vrijedne opreme od Grada Livna dobivene putem javnog poziva za potporu projektima nevladinog sektora.
Projektom „Razvoj kapaciteta za vertikalno spašavanje na području Grada Livna" Gorska služba spašavanja dobila je specijalizirana nosila čija vrijednost premašuje 10.000 maraka, a kojima je upotpunila vlastitu opremu za spašavanje.
„Namjenska nosila za stijensko spašavanje, odnosno sva brdska spašavanja - znamo da imamo mnoštvo planina koje nas okružuju, odnosno u svakom trenutku postoji mogućnost da nam ta nosila zatrebaju, tako da je ovo jako bitna stvar“, kazao je Ante Dadić, pročelnik GSS-a - Stanice K10.
„Nadam se da ih neće puno koristiti za spašavanje već više za edukaciju i usavršavanje. Prošle godine su nabavili, kroz projekt Grada Livna, dron s termovizijskom kamerom i on se, kako kažu danas, već isplatio“, ističe gradonačelnik Livna Darko Čondrić (HDZBiH).
„Taj dron je pronašao dvije nestale osobe. Da je jedan život u pitanju, to se isplatilo a ne više pronađenih osoba“, dodaje Dadić.
Stanica ima 19 aktivnih članova, među kojima je i pet djevojaka. Jelena Bobetić jedna je od njih. Suradnja s kolegama je, kaže, na visokoj razini: „Ipak su muškarci malo i jači od nas tako da nam rado pomažu, pogotovo kada trebamo nositi nekakve teže terete - oni odrade taj dio posla. Ali, zapravo, dobro se i mi snalazimo tako da ovo je posao u kojem smo svi nekako ravnopravni“.
Na Dan otvorenih vrata došli su i pripadnici bratske službe spašavanja.
„Skupa smo u Službi za posebne namjene Grada Livna, već dugi niz godina surađujemo, prošli smo sve ove punktove, objasne nam sve kako koriste apsolutno svaki dio opreme“, govori Zvonimir Bodulušić, predsjednik DVD-a Sveta Ana Lištani.
Objedinjeni na razini cijele Bosne i Hercegovine, proteklih godina su spasili na stotine ljudskih života, no ni to, a ni činjenica da je riječ o volonterima, nije motiviralo državu da ih stavi u pravne okvire.
„Nismo uvršteni ni u kakav proračun. Da nije ovih potpisanih ugovora, da nismo proglašeni službama za zaštitu naših lokalnih samouprava, doslovno bilo bi da spašavamo na crno nekoga“, upozorava Dadić.
Unatoč tomu, ovi iznimno hrabri i humani ljudi se, kada je u pitanju spašavanje ljudskih života, žurno mobiliziraju i djeluju kao jedno.
federalna.ba