Destigmatizirati oboljele od depresije ili težih mentalnih poremećaja
„Depresija i anksioznost – rak duše“ naziv je projekta koji je predstavljen u Posušju. Cilj je destigmatizacija osoba oboljelih od nekog oblika depresije ili težih mentalnih poremećaja i podrška svima koji se susreću s tom bolešću.
U sklopu projekta prikazan je i kratki amaterski film snimljen prema istinitim pričama ljudi koji boluju od depresije. Jozo Kolobarić je jedan od njih i podijelio je svoje iskustvo, ali i porazne statistike:
"Ako je suditi po podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2017. godine, depresija je nešto što nosi najveću smrtnost u svijetu zato što živimo u svijetu koj ima nikad manje smrtnosti, a nikad dosadnijeg života."
Stručnjaci ističu da je najvažnija prevetniva, kao i smanjenje stresa koji je, načješće zbog užurbanog načina života i izazova koje nosi današnjica, sve prisutniji. Važno je obratiti pažnju na simptome i potražiti pomoć što prije.
"Raspoloženje, volja, nagoni, bezvoljnost, postanemo preosjetljivi, plačljivi - sve su to na neki način simptomi", pojašnjava prof. dr. Miro Klarić, predstojnik Klinike za psihijatriju SKB Mostar.
I pandemija koronavirusa donijela je brojne izazove. To je rezultiralo, čulo se u Posušju, i porastom broja oboljelih od depresije i anksioznosti.
"U čovjeka je utkana ta socijalna potreba za druženjem, to je dio ljudske prirode, kada to oduzmemo čovjek postaje depresivniji", naglaša magistrica kineziologije Ana Marija Penava.
Važno je stalno govoriti o ovim oboljenjima, tim više jer se u našem društvu depresija, anksioznost i uopšte menatalna oboljenja i dalje tabu tema, a oni koji od njih boluju su stigmatizirani. To je posebno izraženo u malim sredinama u kojima se i danas o psihičkim poremećajima gotovo i ne govori.
federalna.ba