Demonstracije tokom općih izbora u Tanzaniji, zapaljena policijska stanica

Demonstracije tokom općih izbora u Tanzaniji, zapaljena policijska stanica
(Izvor: Ilustracija/thetrumpet.ng)

Više stotina ljudi je danas protestovalo u Dar es Salaamu, glavnom gradu Tanzanije na dan predsjedničkih, parlamentarnih i lokalnih izbora jer je više opozicionih kandidata u pritvoru.

Demonstranti su u tom gradu zapalili policijsku stanicu u glavnoj ulici i skandirali "Vratite nam našu zemlju!".

Policija je morala da se povuče pod njihovim pritiskom, a u nekoliko navrata se čula pucnjava.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by PLUG TV KENYA (@plugtvkenya)

Za drugi mandat se takmiči predsjednica Tanzanije Samia Suluhu Hassan. Ona je iz stranke Chama Cha Mapinduzi koja je na vlasti otkako je ta zemlja stekla nezavisnost 1961. godine.

Međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava, među kojima Amnesty International, izrazile su zabrinutost povodom današnjih izbora zbog, kako navode, više hapšenja opozicionih lidera uoči izbora.

Lider glavne opozicione stranke CHADEMA, Tundu Lisu, je u zatvoru zbog optužbi za izdaju jer je tražio reformu izbornog postupka, i njegova stranka je danas i pozvala na demonstracije.

federalna.ba/Beta

Tanzanija izbori pucnjava policijska stanica