videoprilog Olivere Blažević (Federacija danas)

Deklaracija civilnog društva poziva vlast da ozbiljno pristupi ispunjavanju uslova

Ostavljamo li civilno društvo u sjenI usvajanja zakona neophodnih za evropski put naše zemlje? Iz Centra za promociju civilnog društva tvrde da se konsultuju malo ili nikako. Tako je kažu bilo i prilikom usvajanja Zakona o sprečavanju sukoba interesa. A to nije izuzetak, već prije pravilo. Deklaracijom, koju potpisuje 113 civilnih društava iz naše zemlje, traže otvaranje pretpristupnih pregovora s Unijom te izražavaju predanost evropskim vrijednostima i demokratiji.

Evropski lideri će 21. marta odlučiti hoće li naša zemlja otpočeti pretpristupne pregovore sa EU. Propustimo li ovo proljeće, malo je vjerovatno da će se ovako povoljne okolnosti ponoviti, imajući u vidu da se bliže evropski izbori, za koje ne znamo šta donose. Deklaracija civilnog društva poziva vlasti u BiH da ozbiljno pristupe ispunjavanju uslova.

„Ne treba potcijeniti ovu deklaraciju, moguće je da ona bude jedan od kriterija koji može prevagnuti da dobijemo ove pregovore“, kazao je politolog Nerzuk Ćurak.

Uzimajući u obzir da je EU sistem vrijednosti i da se temelji na liberalnoj demokratiji, civilno društvo je jedan od njenih najvažnijih instrumenata. Jedan od uslova u pretpristupnom procesu je i uključivanje organizacija civilnog društva u sve konsultacije u vezi sa usvajanjem novih zakona.

„Desila se promjena pravila u konsultacijama prošle godine, gdje je zakon promijenjen u smislu, ako je neka hitna situacija, ako se tiče priduživanja EU - da se može isključiti proces konsultacija da bi se ubrzao proces“, navodi Aida Daguda, direktorica CPCD-a.

Prema riječima profesora Ćurka, i ovakvim načinom usvajanja zakona dobijamo mogućnost da transformiramo naše društvo koje je zasnovano na vladavini ljudi - u društvo koje je zasnovano na vladavini zakona.

Ćurak podsjeća kako u svakom društvu, pa i u EU, postoji korupcija: Ali ona se tamo, ustvari, pojavljuje kao patologija, za koju postoje mjere i instrumenti sankcioniraja. Nažalost, u našoj BiH korupcija često nije patologija nego sama vlast“.

„Nama je stvarno dosta i korupcije i zapošljavanja po vezama i toga da se ne poštuje znanje - nego uvijek stranačke veze ili neki drugi kriteriji“, poručuje Daguda

Civilno društvo je, između ostalog, primarni fokus za kreiranje ideologije - stoga je na njemu i odgovornost implemetacije vrijednosti koje želi živjeti.

„Zavisi od svih nas - od građana - hoće li prepoznavati aktere koji zbilja žele zbiljsku transformaciju BiH na putu u EU, kojima će nacionalizam zaista biti dosadan i neće ga koristiti kao instrument u političkoj areni ili ćemo i dalje nastaviti da njegujemo ove nitkove koji se reproduciraju kao gljive poslije kiše. To je do nas, to nije do EU“, poručuje Ćurak.

Ostaje nada da će pretpristupni pregovori biti otvoreni. To ne znači članstvo nego dug put rada i promjena.

federalna.ba

civilno društvo deklaracija
samit deklaracija pridruživanje
0 13.12.2023 22:04
BiH civilno društvo BH novinari LGBT CIVICUS
0 12.12.2023 09:53
Parlament FBiH deklaracija o Gazi deklaracija Gaza
0 25.10.2023 23:33
deklaracija Trgovska gora Kozarska Dubica
0 07.08.2023 17:57