Dautović: Još jedan korak ka potpunoj destabilizaciji Bliskog Istoka

O stanju na Bliskom Istoku, strahu od širenja sukoba, prekompoziciji međunarodnog poretka, funkciji globalnog pomorskog saobraćaja u Crvenom moru nakon američko-britanskog napada i osvetničkim najavama Huta, u Dnevniku 2 govori ekspert za Bliski Istok Mirko Dautović.

Govoreći o tome šta nam na međunarodnoj sceni donosi američko-britanski napad na Jemen, naglašava da je on posljednja u nizu eskalacija koje su krenule od  7. oktobra, u kojem imamo kao odgovor na jedan čin – odgovor jačim intenzitetom na drugi. Ovo je sada, objašnjava Dautović, širenje vojnog polja direktno na južni dio Arapskog poluostrva i uključivanje dvije neregionalne sile, odnosno dvije svjetske sile Velike Britanije i SAD-a.

„Ovo je još jedan u nizu sve bržih i bržih koraka ka potpunoj destabilizaciji regiona“, ocijenio je on.

I Suecki kanal i Crveno more će izgubiti svoju funkciju, smatra Dautović, to će značiti da otprilike deset posto nafte koja se kreće svjetskim okeanima, a koja je prolazila kroz Crveno more, morat će da bude preusmjerena na put oko Afrike. „To će povećati troškove transporta, a u međuvremenu će skočiti troškovi pomorskog osiguranja. To će se sve odraziti na skok cijena energenata te samim tim na opšti skok cijena u cijelom svijetu“, tvrdi on.

Ocijenio je da svjedočimo vidljivoj prekompoziciji međunarodnog poretka.

„Ako vidite ko su ove zemlje koje su učestvovale u intervenciji u Jemenu, to nisu one zemlje koje su najavljene u velikoj koaliciji s početka godine, koje su Amerikanci najavili. U njoj su samo standardni saveznici – Velika Britanija i SAD i onda one zemlje koje su manje-više dio Commonwealtha. Kanada, Novi Zeland, Australija. Nizozemska je tu kao vjerni partner u NATO-u. Jedini izuzetak je tu Bahrein, ali on ne igra veliku ulogu u tom smislu. Uprkos saopštenjima iz NATO-a, NATO zemlje nisu spremne da direktno napadnu Hute i da se time zamjere i da svoje brodove pretvore u mete", naveo je on.

Na kraju razgovora prokomentirao je i ulogu Rusije i Kine u ovom sukobu.

„Ni jedna ni druga od tih velikih nezapadnih sila nije uključena direktno, niti direktno podržava ovo što Huti rade. Od samog početka sukoba, i Rusija i Kina koriste bespogovornu podršku Zapada Izraelu da bi ih kritikovali i umanjili njegov utjecaj u trećem svijetu, i da poboljšaju svoj utjecaj. I mislim da su tu uspjeli. Rusija i Kina su uspjeli da predstave Zapad kao licemjerni savez zemalja koji se ne pridržava pravila koje sam propovijeda. Što se tiče njihove podrške Iranu, ona svakako postoji – u trgovinskom odnosu".

federalna.ba

Mirko Dautović