videoprilog Dejana Kožula (Svijet)

Da li je Srbija na stranputici ili na putu demokratije?

Osam godina zaredom se u Beogradu održavao Pride. Izgledalo je kao je to postalo uobičajeno i sasvim normalno dešavanje. Do ove godine, kad je Pride dobio prefiks – Euro i to samo na jednu godinu, jer sljedeće godine domaćin je Malta.

Litije, protesti i prijetnje i na kraju zabrana šetnje.

„Kad smo vidjeli da će doći do zabrane, podnijeli smo prijavu koncerta. Umjesto šetnje to je dolazak na koncert, ali ipak smo šetali kuda smo željeli, s muzikom i svim ostalim. To nije Europride, ali ipak je neka pobjeda zajednice", istakao je Goran Miletić iz Organizacionog odbora Europridea.

Odatle omalovažavanje šetnje od strane ministra policije koji kaže – nije šetnja već sprovođenje. I svi kao da trljaju dlanove.

"Bio sam vrlo ponosan što sam pohađao Europride u Beogradu, ali posebno sam bio ponosan jer se održao u Beogradu. Održavao se na brojnim mjestima po sjevero-zapadnoj Evropi, a sada se održao i u jugoističnoj Evropi. To govori o činjenici da je ovo država koja je prihvatila različitost, demokratiju i toleranciju i da ide naprijed", naveo je ambasador SAD-a u Srbiji Christopher R. Hill.

Oko 6.000 policajaca čuvalo je učesnike. I nisu bili baš blagonakloni prema učesnicima, ali i prema novinarima koje su napadali protivnici Pridea, uključujući i vašeg reportera. Ali nisu samo novinari imali neprilike:

"Mnogi ljudi, uključujući i mene su imali problem da pristupe toj šetnji. Na više načina, da ne govorim o slučajevima gdje vas šaltaju s jednog punkta na drugi. Nisu uspjeli da uđu jer ih je neki policajac slagao itd. Daleko od toga da su se ponašali profesionalno kako je to Vulin nekidan izjavio", naglašava aktivista organizacije "Da se zna" Miloš Kovačević.

Prema podacima ove organizacije na dan Pridea se desilo 10 incidenata, od čega šest fizičkih napada sa tjelesnim povredama. O tome se nije govorilo. Naprotiv.

"Pokazali smo da smo ozbiljna država, država koja drži riječ prema svojim građanima. Država koja vjeruje i poštuje svoje institucije, ali i poštuje prava svih građana", poručila je srbijanska premijerka Ana Brnabić.

"Ali ostaje gorak ukus na ustima da smo dobili tri zabrane. To je ružan dio jer za zabranu nema mjesta", zaključio je Miletić.

federalna.ba

Srbija Pride