Ćutahija: Nametanjem novih izmjena bi se napravio opasan presedan
"Vrlo je neizvjesna situacija na federalnom nivou. Postoji jedno demokratsko rješenje, to je da se dogovore SDP, SDA i HDZ, ali ne vjerujem da će se to desiti", istakao je u Odgovorite ljudima novinar Asim Metiljević.
"Ne vidim volju da se to desi jer prvo HDZ-u to ne odgovara. HDZ vodi Federaciju u slijepu ulicu namjerno. On je želi kompromitirati, krajnji cilj HDZ-a je da podijeli Federaciju, da ona nestane. I zato njima odgovara haos. A SDP to ne vidi, oni vide samo svoj interes. Zato ja ne mislim da će oni napraviti dogovor sa SDA. Kako će dalje ići, preptostavljam da će visoki predstavnik reagirati, ali kako, ne znam."
Navodi da mu nisu sporni samo kadrovi nego i raspodjela resora.
"Dobio sam informaciju da će definitivno Milorad Dodik preuzeti UIO oko čega se prethodna vlast tukla dvije godine. Dakle oni će imati ministra finansija i imat će Upravu za indirektno oporezivanje i po automatizmu kad imate ministra finansija imate predsjednika Fiskalnog vijeća. Dakle oni će finansirati sve finansije po vertikali. To se dosad nije dešavalo i to je opasna stvar. Tegeltija će biti direktor. Raspisan je konkurs i to je završena stvar."
Profesor na Univerzitetu "Džemal Bijedić" u Mostaru Edin Rizvanović kaže da sutra očekuje pozitivno rješenje, ali za cijelu državu.
"U smislu da se počnu rješavati problemi koji su vidljivi, životni problemi. Da li ulažemo u poljoprivredu, u mala i srednja produzeća - ne. Ovo će se riješiti dogovorom u kontekstu racionalnog rješenja. Imamo formirano Vijeće ministara, dajmo im da formiraju vlast i na federalnoj razini. Ako ne uspiju izvolite, ko može nek formira i idemo raditi. Drugačiji način ja ne vidim."
Profesor na Filozofskom fakultetu UNSA Pavle Mijović smatra da situaciju treba dedramatizirati.
"Ovo je prikazano konstantno neki agonistički kontekst tih različitih politika. Jedni će uzeti pola Federacije, drugi će uzeti finansije, treći će uzeti 39% BiH. Meni je to stvarno pase diskurs, poprilično dosadan. Mislim da treba dedramatizirati, neko rješenje će biti. Mi smo navikli na konstantan neki kontekst političke krize. Mislim da drame, apokaliptična predviđanja, da je to potpuno isključeno. Mislim da je BiH, uz sve nepovoljnosti, jedna normalna država koja posjeduje potencijal. Nedovršena u mnogim stvarima, ali mislim da nudi ipak neku nadu za život, pogotovo za mlade ljude."
"Jako je teško u BiH postići da se drama isključi. U svakom slučaju ja se nadam da će gospodin Lendo uvidjeti da ima odgovornost prema građanima, da će prestati blokirati formiranje nove Vlade zato što je ono što možemo dobiti kao rezultat toga nametanje nekih novih izmjena Ustava i Izbornog zakona, čime se pravi opasan presedan da se može unutar predsjednika i dva potpredsjednika u budućnosti nadglasavati, što na kraju i za bošnjački narod koji on tvrdi da predstavlja i čije interese zastupa, može jako negativno uticati ", zaključio je politički analitičar Haris Ćutahija.
federalna.ba