Cijene nafte bilježe dalji pad dok Brent dostiže predratni minimum usljed smanjenja zabrinutosti oko Hormuza
Cijene nafte oštro su pale u srijedu, pri čemu je sirova nafta tipa Brent pala na najniži nivo od perioda prije sukoba između SAD-a i Irana, pošto su rastući promet tankera kroz Hormuški tjesnac i napredak u mirovnim pregovorima ublažili zabrinutost oko snabdijevanja.
Međunarodni referentni indeks, sirova nafta Brent, pao je za 4,6 posto na ispod 74 dolara po barelu, dok je američki referentni indeks West Texas Intermediate (WTI) pao ispod 70 dolara po barelu, jer su investitori uračunali bržu normalizaciju protoka nafte u Zaljevu.
Do pada je došlo kada je sve više brodovlasnika otvoreno prolazilo kroz Hormuški tjesnac s aktivnim satelitskim signalima, nakon sigurnosnih garancija i poboljšanja uslova plovidbe na ovom ključnom plovnom putu, kroz koji prolazi veliki dio globalne pomorske trgovine naftom.
Pružalac pomorskih podataka Kpler saopštio je da se saobraćaj kroz Hormuški tjesnac oprezno poboljšao 23. juna, uz zabilježen 31 provjeren prolazak komercijalnih i energetski povezanih brodova, dok je više praznih LNG tankera ušlo u Perzijski zaljev kako bi preuzeli teret, jer proizvođači iz Zaljeva nastoje obnoviti izvoz.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da neće biti putarina, troškova osiguranja ili drugih naknada za tankere koji prolaze kroz tjesnac, što je pomoglo u podizanju povjerenja tržišta u kontinuitet isporuka energije iz Perzijskog zaljeva.
Oporavak protoka također je podržao odskok izvoza iz Zaljeva. Međunarodna agencija za energiju procjenjuje da Ujedinjeni Arapski Emirati izvoze naftu na nivou od skoro 85% u odnosu na predratni period, nakon što su prilagodili rute snabdijevanja i transportne operacije.
Cijene nafte su se sada povukle za oko 40 posto sa svog ratnog vrhunca, dok trgovci uklanjaju premiju geopolitičkog rizika koja je bila ugrađena u cijene tokom sukoba.
Međutim, znaci smanjenja zaliha na američkom tržištu ograničili su dublje gubitke. Američki institut za naftu izvijestio je da su zalihe sirove nafte u Cushingu pale za skoro milion barela u protekloj sedmici, nakon što su ranija povlačenja približila ovo skladišno čvorište minimalnim operativnim nivoima.
AA/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.