Čerkez o novom soju koronavirusa u BiH
(Izvor: Twitter)

Čerkez o novom soju koronavirusa u BiH

Informacije o karakteristikama novog soja koronavirusa ne prestaju stizati. Brojni stručnjaci svakodnevno provode sve veći broj istraživanja kako bi saznali više o transmisiji nove varijante virusa.

Među ključnim pitanjima na koja je potrebno čim prije pronaći odgovor kako bi se ljudi odgovarajuće zaštitili od moguće zaraze, izdvajaju se većinski ona koja se tiču dodatnog narušavanja zdravlja kod hroničnih bolesnika, hoće li odobrene vakcine biti u mogućnosti da spriječe njegovu pojavu ili daljni razvoj, te da li postojeći testovi mogu detektirati isti.

Trenutno nema dokaza da ove varijante koronavirusa uzrokuju teže bolesti ili povećavaju rizik od smrti.

Virusi se neprestano mijenjaju mutacijom, a s vremenom se očekuje pojava novih inačica virusa. Ponekad se nove inačice pojavljuju i brzo nestaju, a postoje i one koje lako zaraze ljude. Višestruke inačice virusa koji uzrokuje COVID-19 zabilježene su na globalnoj razini tokom ove pandemije.

Dok svijet iščekuje prve doze cjepiva protiv COVID-19, velika pažnja usmjerena je na novi soj koronavirusa SARS-CoV-2 koji se ubrzano širi Londonom i jugoistočnom Engleskom.

Više varijanti koronavirusa kruži globalno

U Velikoj Britaniji pojavila se nova varijanta s neobično velikim brojem mutacija. Čini se da se ova varijanta širi lakše i brže od ostalih varijanti. Sredinom oktobra ove godine bilježi se prvi prijenos u Londonu i jugoistočnoj Engleskoj, a nakon toga otkriven je i u brojnim zemljama širom svijeta.

Znanstvenici konzorcija Cog-UK očitali su genetski kod koronavirusa u dva uzorka prikupljena u Kentu i Londonu 20. i 21. septembra. U tom periodu otkrili su čak 17 mutacija u odnosu na originalni soj koronavirusa iz Wuhana. Trenutno nema dokaza da novi soj koronavirusa može uzrokovati bolest koja je po svojoj strukturi drugačija od prethodne inačice koronavirusa.

Cjepiva koja su razvile Pfizer i BioNTech, Moderna te Oxford i AstraZeneca postižu zaštitni učinak u jačanju našeg imunološkog sustava da prepozna mnoga različita mjesta na "šiljku", odnosno S proteinu koronavirusa.

Stručnjaci ne očekuju da će mutacije na B.1.1.7 smanjiti učinkovitost cjepiva. Brojni svjetski stručnjaci tvrde da je novi soj 70 posto zarazniji od ostalih sojeva koji trenutno cirkuliraju u Velikoj Britaniji, a ujedno to predstavlja i razlog zbog čega je pandemiju koronavirusa sve teže držati pod kontrolom u Velikoj Britaniji.

U BiH nema potvrđenih slučajeva zaraze novim sojem koronavirusa

Da li je Bosna i Hercegovina spremna za novi soj koronavirusa, po čemu se simptomatski razlikuje u odnosu na već utvrđene simptome prethodne varijante koronavirusa, o ključnim pitanjima, razgovarali smo sa članom Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnikom ministra za javno zdravlje Federacije Bosne i Hercegovine Goranom Čerkezom.

„Spremni smo koliko su spremne sve zemlje svijeta. Novi soj koronavirusa u suštini nema nekih značajnijih promjena u terapijskom obliku, niti ima promjena u smislu njegove detekcije."

Mutacije koje su se desile omogućavaju i dalje detekciju putem PCR  testova, ističe Čerkez i dodaje:

„Simptomi su trenutno, prema prvim saznanjima, u potpunosti isti kao kod prethodnog soja Covid-19 i nije došlo do nekih promjena u smislu simptomatologije.

Kako se ne bi zarazili ovom varijantom koronavirusa kao i prethodnom, Čerkez napominje da je najvažnije u ovom trenutku održavanje socijalnog distanciranja, nošenje zaštitne maske i da se nastavi često pranje ruku.

„Nosite masku ako je održavanje fizičkog razmaka otežano. To je jedini način da zaštitite sebe od moguće pojave zaraze, ali i vaše najbliže. Budimo odgovorni.“

658 novooboljelih od koronavirusa, preminule još 22 osobe

U protekla 24 sata Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljeno je 1.476 uzoraka, od kojih su 442 pozitivna na SARS-CoV-2. Novi slučajevi registrirani su u svim kantonima u Federaciji BiH.

Do sada je testiran ukupno 341.681 uzorak, a SARS-CoV-2 je potvrđen kod 71.933 osobe.

Zaključno s današnjim danom, u Federaciji BiH izliječena su 52.862 pacijenta, a u protekla 24 sata oporavak je zabilježen kod 314 pacijenata.

Trenutno je aktivno 16.905 slučajeva pozitivnih na SARS-CoV-2.

U laboratorijama u Republici Srpskoj u protekla 24 časa izvršеnо је tеstirаnjе 886 lаbоrаtоriјskа uzоrkа, а nоvi virus kоrоnа (SARS-CoV-2) pоtvrđеn је kоd 196 оsоbа.

U pоsljеdnjа 24 čаsа, Institutu zа јаvnо zdrаvstvо RS-a priјаvljеnо је 11 smrtnih slučајеvа kоd kојih је pоtvrđеnо prisustvо virusа kоrоnа.

Dо sаdа је u RS-u pоtvrđеno 37.032 slučаја virusа kоrоnа, а prеminulо је ukupnо 1.774 оsоba.

Danas je u Brčko distriktu BiH registrovano 20 novih slučajeva zaraze virusom korona, a reminule su tri osobe

federalna.ba/Mirela Muračević

Goran Čerkez koronavirus novi soj koronavirusa