videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Čerkez o koroni: Nismo ni najgori, ali ni najbolji

U Bosni i Hercegovini statistika o preminulim osobama koje su bile zaražene koronavirusom nimalo ohrabrujuća. Samo danas i jučer, prema statističkim podacima, umrlo je 126 građana naše države.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu pokazatelji o broju preminulih od korona virusa su itekako poražavajući. Broj kovid pacijenata sa težom kliničkom slikom se povećava. Statistika sve govori.

Kako navodi Pero Pavlović, portparol Kriznog štaba HNK-a, u septembru su imali 15 preminulih, u novembru 60: “Broj preminulih je porastao, a starosna dob je znatno niža”.

Prema podacima o broju umrlih od korona virusa u odnosu na druge zemlje, mi nismo ni najgori, ali ni najbolji, naglasio je Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva: “Mi bismo uskoro trebali da uđemo u neku mirniju zonu kada govorimo o smrtnosti. Utvrđeno je analizom da čak 82 posto se govori o ljudima koji su iznad 60 godina. Dakle, mi imamo prilično staro stanovništvo. Nemojmo zaboraviti i to da pacijenti nekad kasno dolaze u bolnicu, mnogi negiraju do krajnjih granica postojanje korone. Naš letalitet iznosi oko 2,8, a u RS-u, sa duplo manje stanovnika, oko 3,2”.

Iz Instituta za javno zdravstvo RS-a su nedavno poručili da nikada nismo imali nijednu respiratornu infekciju koja je odnijela ovoliko života, bar ne u novijoj istoriji.

“Molim one koji i dalje govore da kovid nije ništa lošiji, ništa teža bolest od drugih respiratornih infekcija ili od grupe da pogledaju ove cifre i da shvate da kovid definitivno jeste drugačija i opasnija bolest”, kaže Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS-a.

Povećana smrtnost u našoj zemlji zavisi od više faktora: infektivnog agensa, od stanja u društvu i svakako od stanja u zdravstvenom sistemu.

“Umiru imunološki nekompetetne osobe, umiru osobe sa komorbiditetima. Što se tiče stanja u društvu, ono definitivno nije na zavidnom nivou i naše društvo bi trebalo biti više posvećeno ovoj pandemiji. Sve to ima za posljedicu da se virus i dalje i širi, kako unutar mladih tako i unutar starijih, a sve to povlači veći broj asimptomatski inficiranih i veći broj oboljelih i veći broj onih koji zahijevaju potporu pomoću disanja što rezultira umiranjem osoba”, precizira virusolog Šukrija Zvizdić.

Stanovništvo mora poštivati propisane mjere da bi bio smanjen broj oboljelih, a tako i umrlih osoba. Ne umire samo starije stanovništvo, rizik od teških posljedica ima i mlađa populacija koja ima hronična oboljenja i kada stupe u kontakt sa ovim virusom, mora doći do određenih komplikacija. Zato i nakon skoro godinu dana borbe sa korona virusom, jedini način da se zaštitimo jeste poštivanje preporučenih mjera.

federalna.ba

koronavirus