videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Centar za energetsku tranziciju u kampusu UNTZ pomoći će u energetskoj tranziciji

U januaru sljedeće godine trebala bi stupiti na snagu nova legislativa EU o oporezivanju CO2 i za to se i u BiH treba pripremati. U Tuzlanskom kantonu postoji Strateški okvir za energetsku tranziciju malih i srednjih preduzeća koji definira smjernice i prvi je korak ka konkretnoj tehničkoj i finansijskoj pomoći.

Podrška izradi data je u okviru prekograničnog projekta Pametna rješenja u energetskoj tranziciji proizvodnih preduzeća - SMART STEP, koji realizuju Vlada Tuzlanskog kantona i Centar za razvoj i podršku Tuzla te Brodsko-posavska županija i Sveučilište u Slavonskom Brodu. Tuzlanski kanton velikim je dijelom izvozno orijentiran i najavljena nova legislativa EU o oporezivanju CO2 utjecat će na konkurentnost poslovanja preduzeća u kantonu.

“Od 1.1.2026. godine, ukoliko stupi na snagu karbon taksa, naši će mnogi privrednici biti nekonkurentni, odnosno doći će u situaciju da neće moći izvoziti svoje proizvode ka EU - javni sektor nije blagovremeno reagovao kako bi privrednike educirao”, kaže ministar privrede TK-a Edin Duraković (SDA)

Ministar Duraković ističe i da naša zemlja, u odnosu na zemlje u okruženju, a posebno EU, sa energetskom tranzicijom kasni od 3 do 5 godina, ali da bi strateški okvir, koji su zajednički sačinili predstavnici vlasti, nevladinog sektora i akademske zajednice, trebao ubrzati proces. Sljedeći korak je izrada konkretnih mjera za koje već postoje indikatori.

“Te mjere će biti pomoć malim i srednjim preduzećima da osiguraju svoju energetsku nezavisnost, da budu stabilniji, da imaju niže troškove i da se susretnu sa izazovima s kojima se suočavaju izvozna preduzeća”, ističe Edin Zahirović, predstavnik Centra za razvoj i podršku Tuzla.

U svemu tome značajno bi trebalo pomoći predviđeno formiranje Centra za energetsku tranziciju u kampusu UNTZ.

“Centar, kada se uspostavi u svoj svojoj formi, svoje će intelektualne i materijalne kapacitete upravo staviti na raspolaganje malim i srednjim preduzećima, kako bi u dogledno vrijeme predstavljali podršku na energetskoj tranziciji. Mi očekujemo da bi za 2-3 godine centar trebao da bude potpuno operativan, iako prve aktivnosti će započeti za godinu dana”, kazao je Alan Topčić, dekan Mašinskog fakulteta UNTZ.

Projekt Pametna rješenja u energetskoj tranziciji proizvodnih preduzeća vrijedan je 4,5 miliona maraka, bit će provođen do 2027. godine, a koristi od njega prvenstveno bi trebala imati preduzeća koja nemaju vlastite kapacitete koji bi im omogućili kvalitetnu energetsku tranziciju.

federalna.ba

energetska tranzicija
Ministarstvo privrede TK energetska tranzicija MSP
0 09.01.2025 17:46
RMU Zenica energetska tranzicija dekarbonizacija rudnici
0 06.07.2024 18:08
energetska efikasnost energetska tranzicija pomoć
0 17.06.2023 19:50
energetska tranzicija RESET
0 14.05.2022 15:44