Čelik savladao Jajce i izborio finale 8. rukometnog memorijala 'Zaim Kobilica'
(Izvor: Fena)

Rukometaši zeničkog Čelika prvi su finalisti 8. međunarodnog memorijalnog turnira „Zaim Kobilica - Zenica 2021“, koji se, u čast rano preminulog nekadašnjeg reprezentativca Bosne i Hercegovine i Italije, danas i sutra igra u Gradskoj areni „Husejin Smajlović“ u Zenici.

U dramatičnom duelu ekipa koje igraju u Prvoj ligi Federacije BiH, domaćin i organizator turnira Čelik, nakon što je u prvom poluvremenu gubio s rezultatom 16:17, uspio je u nastavku anulirati prednost Jajčana te na kraju slaviti s minimalnih 29:28.

Najefikasniji kod Čelika bili su Amar Kobilica s 14 i Ante Dragičević s pet golova, a kod Jajca su najefikasniji bili Admir Popaja s osam te Džejlan Katlak sa šest golova.

Zeničani su prošle godine u finalu izgubili od premijerligaša visočke Bosne (27:36), koja ove godine ne brani prošle godine osvojeni trofej u Zenici. Naime, drugi polufinalni par ovogodišnjeg turnira u Zenici su bh. premijerligaš Iskra iz Bugojna i Gençlik Gücü, prvoligaš iz turskog dijela Kipra, s kojim je Čelik sklopio i sporazum o saradnji.

Iskra i Gençlik Gücü svoj polufinalni duel igraju večeras od 19.00 sati. Poraženi tim iz tog dula će sutra, u 15.30 sati, protiv Jajaca igrati utakmicu za treće mjesto, a u 18.00 sati na program je finalna utakmica, u kojoj će rival Čeliku biti pobjednik tog drugog polufinalnog para.

Rahmetli Zaim Kobilica, koji je rođen 1965. godine u Zenici, preminuo je 17. jula 2015. godine u italijanskom gradu Lucca. Kobilica je za reprezentaciju BiH nastupao 12 puta i postigao 55 golova, dok je dres Italije nosio 19 puta te postigao 107 golova. Zanimljivo je da je s obje selekcije nastupao i na Mediteranskim igrama- s BiH 1993., a s Italijom 1997. godine.

Bio je najbolji igrač, a kasnije i trener italijanskog Prata, za koji je odigrao više od 500 utakmica i s kojim je osvojio dva naslova prvaka te države (1998. i 1999. godine) i dva trofeja Kupa Italije (1998. i 2.000. godine). Prato je, u njegovu čast, umirovio dres s brojem “7”.