videoprilog Eldina Čamdžića (Dnevnik 2 - Sport)

Čekamo nastupe Lane Pudar na Igrama - i nadamo se

Naša glavna uzdanica na Olimpijskim igrama u Parizu je plivačica Lana Pudar - trenutno se nalazi na završnim pripremama u Antaliji.

Dok je sa petnaest godina većina nas razmišljala samo o tome koju srednju školu upisati, kako provesti ljetni raspust, smijemo li izaći ispred kuće ili zgrade da se igramo - Lana Pudar je u tim godinama nastupila na najvećem sportskom događaju. Te godine je ostvarila normu za Olimpijske igre u Tokiju u disciplini 100 metara delfin i zauzela 19. mjesto od 33 takmičarke. Iako to nije njena najjača disciplina, Lana Pudar, kao i čitava nacija, bila je svjesna da veliki uspjesi tek dolaze. Nakon toga, postala je evropska prvakinja i viceprvakinja, osvojila bronzu na Svjetskom prvenstvu i sa ukupno 20 osvojenih medalja na velikim takmičenjima dočekuje nove Olimpijske igre.

Prvi put u historiji naše države, Olimpijske igre ćemo gledati sa nadom da možemo osvojiti medalju i sa nestrpljenjem očekujemo nastupe Lane Pudar. Kvalifikacije na 100 metara delfin su 27. jula u 11 sati, a polufinala su na rasporedu isti dan u večernjem terminu. Finalna utrka na 100 metara delfin za plivačice na rasporedu je u nedjelju 28. jula u 20 sati i 45 minuta.

Najjača disicplina Lane Pudar je 200 metara delfin i tu očekujemo najbolji rezultat naše sjajne plivačice. Kvalifikacije kao i polufinalna trka na 200 metara delfin na rasporedu su u srijedu, 31. jula, dok su finalna utrka i borbe za medalje na rasporedu u četvrtak, 1. augusta, te će možda upravo ovaj datum ostati upamćen kao jedan od najuspješnijih u historiji našeg sporta.

Vjerujemo da će Lana Pudar pobijediti i sebe i konkurenciju, te da ćemo je u Parizu vidjeti na podiju sa medaljom oko vrata.