Čampara u Federaciji danas: Bijeli hljeb treba ukinuti

Gost Federacije danas bio je Aljoša Čampara.

O prijedlogu izmjena Zakona o izboru načelnika, čija je suština ukidanje tzv. bijelog hljeba, kaže da u ovakvoj socijalno-ekonomskoj situaciji neprimjereno da Nedžad Koldžo i Nedžad Ajnadžić, nakon obnašanja dužnosti načelnika, traže i uzimaju toliki novac za neki period kada neće obnašati tu funkciju.

"Iz tog razloga i naravno opravdane lljutnje građana u parlamentarnu proceduru sam uputio izmjene zakona koje mogu donesene u vrlo kratkom periodu - da se potpuno briše taj član i da niko nema pravo koristiti ovu beneficiju. Kada pogledate ekonomsko stanje naše zemlje i to koliko mladih ostaje bez posla, kada imamo svaki dan gubitak radnih mjesta, naravno da političari imaju privilegije da imaju dobre plaće i mislim da je opravdano da se donese ovaj zakon. Mislim da će ova inicijativa biti prihvaćena. Privilegija bijelog hljeba je ukinuta na državnom nivou i za očekivati je da će se isto desiti i na ostalim nivoima".

Govoreći o finansiranju političkih stranaka u BiH, ističe da je to kompleksno pitanje.

"Imajući u vidu da smo zemlja koja je opterećena korupcijom i da nam je to osnovni problem, možda je to jedan od načina gdje bi se to najbolje moglo kontrolirati. Imamo Zakon o finansiranju političkih partija, imamo i CIK BiH koji to kontroliše. Vjerovatno postoji mogućnost bolje kontrole finansiranja političkih stranaka, manje zloupotrebe ukoliko se to finansira iz budžeta. Moraju se smanjivati i ti troškovi za finansiranje političkih stranaka, posebno u ovoj ekonomskoj situaciji u BiH".

Nisam opterećen da budem ministar

Na pitanje čega se sve odrekao u svojoj političkoj karijeri - jer funkcija, očito je, nije - kaže da je 2018. godine izabran za zastupnika u Skupštini Kantona i odatle delegiran u Dom naroda.

"Sada se nalazim u tehničkom mandatu kao ministar unurašnjih poslova FBiH. Odrekao sam se svih primanja paušala i u Skupštini Kantona i u Domu naroda. Primam samo plaću u Vladi FBiH, odnosno Ministarstvu unutrašnjih poslova. Mi svi jedva čekamo da prestane ovaj mandat jer je to na neki način i anticivilizacijski, nedemokratski. Prije više od 2 godine su održani izbori i još nije uspostavljena nova Vlada FBiH. Upravo iz tog razloga sam uputio inicijativu i tražim od klubova naroda u Domu naroda da što hitnije predlože predsjednika i dopredsjednika Federacije, kako bi se odblokirao ovaj proces. Apsolutno nisam opterećen tim da budem ministar. Nisam podnio ostavku upravo iz razloga što u Vladi FBiH već imamo manjak dva bošnjačka ministra tako da bi neko to mogao iskoristiti da kaže da sam zato to uradio. Nije dobra atmosfera u kojoj radi Vlada FBiH u ovom tehničkom mandatu".

Ističe i da se nada da će HDZ konačno odblokirati uspostavu Vlade FBiH.

"Ne možemo imati izborni zakon zasnovan na etničkom principu i koji odgovara samo jednoj stranci, u ovom slučaju HDZ-u BiH".

Mostar vratiti Mostarcima

Kada je riječ o izboru gradonačelnika Mostara, Čampara ističe da ne vjeruje da će do izbora doći na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća.

"Mislim da je ovaj prelijepi grad zaslužio da ima svoju lokalnu vlast i, nažalost, evo tek nakon 12 godina su održani izbori i to je dobra stvar. Došli smo u situaciju da se moramo radovati nekim normalnim stvarima. Mostaru se treba vratiti stari sjaj, a to je da Mostar pripada Mostarcima. Treba biti jedan evropski grad, sa evropskim standardima i iskreno se nadam da je upravo Mostar jedna refleksija normalne BiH, kakva bi ona trebala da bude. Sumnjam da će sutra doći do izbora gradonačelnika, pretpostavljam da će se samo konstituirati Gradsko vijeće. Nadam se da se pregovori neće odužiti".

Kada je riječ o političkom angažmanu, kaže da nigdje ne žuri.

"Sada djelujem kao nezavisni zastupnik, možda su mi najbliži stavovi Naroda i pravde, ali to je mnogo manje bitno gdje će biti neki pojedinac. Trebamo svi zajedno raditi na jednom okrupnjavanju svih probosanskih stranaka. Mislim da je to bitno i Mostaru. Moramo promijeniti političku paradigmu u BiH i stremiti evroatlanskim integracijama".

Ne misli da je ova Vlada KS-a neustavna.

"Ne vidim nikakvu razliku u odnosu na prethodne Vlade. Imamo sve narode zastupljene. Mislim da Sarajevo ima taj svoj duh koji se nije izgubio".

Kada je riječ o budžetu KS-a, Čampara ističe da je smanjen za 160 miliona.

"To su ekonomske posljedice same pandemije koronavirusa. Od ove Vlade se puno očekuje. Fokus interesovanja će prije svega biti na zaštiti zdravlja građana i privreda, odnosno pomoć privredi u realnom sektoru. Ne smijemo zaboraviti ni socijalna davanja, boračke porodice, šehidske porodice".

Glasao sam protiv privremenog Upravnom odbora KCUS-a

"Ne mislim da nema novca predviđenog za KCUS i mislim da ova Vlada neće upasti u tu zamku. KCUS je klinički centar građana Sarajevo, tamo rade naši ljekari, medicinske seste, medicinski tehničari. Nije nam prioritetno pitanje menadžmenta".

Osam ministara SDA i HDZ izglasali privremeni UO KCUS-a

Osam ministara iz SDA i HDZ-a, na sjednici Vlade Federacije, izglasali su imenovanje privremenog Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Protiv su bili Aljoša Čampara, Edita Đapo i Zlatan Vujanović. Naime, starom Upravnom odboru mandat je istekao 13. januara, a problem je na...

Kaže da je glasao protiv novoizabranog privremenog Upravnog odbora KCUS-a jer nisu izvršene nikakve konsultacije ni sa Vladom KS-a ni sa Skupštinom KS-a.

"To nije dobra poruka i pokazatelj kako ćemo ubuduće raditi. Mora se uvažavati osnivač, odnosno suosnivač KCUS-a. KS mora imati uvid u upravljačke strukture. Privremeni Upravni odbor KCUS-a su izglasali ministri iz SDA i HDZ-a".

federalna.ba

Aljoša Čampara Federacija danas
Federacija danas
0 22.11.2024 18:09
Federacija danas
0 21.11.2024 18:01
Federacija danas
0 20.11.2024 17:55
Federacija danas
0 19.11.2024 18:00
Federacija danas
0 18.11.2024 18:09
Federacija danas
0 15.11.2024 18:03