Čakš Jager: U Evropi raste broj oboljelih, a broj umrlih povećava se u Americi i Aziji
(Izvor: Twitter)

Čakš Jager: U Evropi raste broj oboljelih, a broj umrlih povećava se u Americi i Aziji

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) naglašava da bi zemlje trebale održavati mogućnosti testiranja i sekvenciranja na koronavirus kako bi se utvrdilo što nam se može dogoditi, a što ne. Ističu da širom svijeta, omikron varijanta dominira sa 90 posto, uzrokujući manje teške bolesti i hospitalizacije.

"U svijetu je slika takva da bilježimo porast broja oboljelih, posebno u Evropi, dok se drugdje smanjuje broj oboljelih. Povećava se broj umrlih, posebno u Americi i Aziji", rekla je Nuška Čakš Jager iz Nacionalnog instituta javnog zdravstva (NIJZ) Slovenije.

Navela je da je omikron trenutno dominantan u svijetu, a mnoge zemlje navode da je novija verzija omikron BA2 trenutno već preovlađujuća.

“Omikron je već oko 90 posto prisutan, neke su još uvijek detektovane delte varijante, dok su svi ostali oblici u prilično malom procentu”, objasnila je Čakš Jeger.

Prema njenim riječima, ECDC (Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti) izvještava da u Evropskoj uniji nema zemalja niskog rizika, a 13 država je klasifikovano kao visoko rizične, uključujući Sloveniju.

Stopa incidencije raste u starosnoj grupi od 50 i više godina. Incidencija u posljednjih 14 dana je četiri puta veća u omikronu nego u delti.

"Vakcinacija nudi nižu zaštitu od infekcije omikronom i štiti od težeg tijeka bolesti, posebno za one koji imaju dodatne doze", dodala je Čakš Jager.

Navodi da smo trenutno svjedoci izuzetno brzog prenosa zaraza, posebno unutar domaćinstava.

"Imamo veliki pritisak na zdravstveni sistem, zabrinjava nedostatak zdravstvenih radnika i niža funkcionalnost društva u svim oblastima", opisala je trenutno stanje u Evropi.

Preporuke ECDC-a ostaju iste kao i oduvijek, fokusirajući se na vakcinaciju, sa jakim naglaskom na nefarmakološke mjere - udaljenost, maske, higijenu ruku, rad od kuće i ventilaciju.

ECDC naglašava da bi zemlje trebale održavati kapacitete za testiranje i sekvencioniranje.

Prenosi zaraze trenutno su u Sloveniji u više od 90 posto nepoznatog porijekla. Kao zanimljivost, Čakš Jager je navela trenutne infekcije u domovima za starije osobe, koje su uglavnom asimptomatske i niko ne bi znao da jesu da nije bilo preventivnog testiranja na COVID-19.

"Tačno je da opažamo manje slučajeva, istina je da i matematički modeli pokazuju da se približavamo, ili se barem nadamo da se približavamo boljem scenariju, ali uvijek naglašavamo da je u svemu što je predviđeno teško da izračunamo rad virusa. Niko ne zna šta će virus učiniti, kako će to učiniti i kada će to učiniti", dodala je Čakš Jager te upozorila:

"Ova epidemija još nije gotova."

Dodala je da još treba razmotriti mjere za sprečavanje širenja zaraze.

U četvrtak je u Sloveniji potvrđeno 11.668 slučajeva infekcije nakon 3.808 PCR i 103.514 brzih testova. Prema posljednjim podacima NIJZ-a, aktivno je zaraženo 194.969 osoba.

Prema posljednjim podacima NIJZ-a, sedmodnevni prosjek potvrđenih slučajeva je 14.381, što je za 730 manje nego dan ranije. Broj potvrđenih slučajeva COVID-19 u posljednjih 14 dana na 100.000 stanovnika je 9.251, što je povećanje od 90.

Ukupan broj pacijenata u bolnicama zaraženih novim koronavirusom je 963, što je za 45 više nego dan ranije. Od toga je 533 hospitalizirano zbog COVID-19, 430 zbog drugih primarnih uzroka, a COVID-19 je koinfekcija. Na jedinicama intenzivne njege nalaze se ukupno 132 zaražena pacijenta, od kojih je 115 hospitalizovano zbog COVID-19.

Prema vladinim podacima, u četvrtak su umrla 22 pacijenta sa COVID-19.

federalna.ba/AA

ECDC koronavirus