Bugarska saopćila da su četiri američka vojna aviona napustila zemlju

Bugarska saopćila da su četiri američka vojna aviona napustila zemlju
(Izvor: EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Četiri američka vojna aviona raspoređena na aerodromu "Vasil Levski" u Sofiji u sklopu NATO-ovih aktivnosti pojačane budnosti napustila su Bugarsku, saopćilo je u nedjelju Ministarstvo odbrane, dok se raspoređivanje koje je odobrila vlada bliži kraju.

Ministarstvo je kazalo bugarskoj novinskoj agenciji BTA da je povlačenje u toku, a očekuje se da će preostali avioni krenuti u fazama do ponedjeljka, prije roka 30. juna.

Američki avioni, uglavnom Boeing KC-135 Stratotankeri i teretni avioni, stacionirani su na aerodromu "Vasil Levski" u Sofiji od sredine februara kako bi podržali obuku, održavanje i logističke operacije NATO-a na istočnom krilu.

Ranije ove sedmice, premijer Rumen Radev rekao je da će avioni napustiti aerodrom do kraja juna, dodajući da SAD ostaje strateški saveznik Bugarske u sigurnosti i ključni partner u energetici, ekonomiji, visokoj tehnologiji i umjetnoj inteligenciji.

Bugarska vlada odobrila je 29. maja produženje koje dozvoljava da se raspored nastavi do 30. juna.

Raspoređivanje se poklopilo sa pojačanim tenzijama između SAD-a i Irana, što je izazvalo spekulacije i proteste u Bugarskoj oko toga da li bi se aerodrom mogao koristiti u operacijama na Bliskom istoku.

Bugarske vlasti su u više navrata odbijale te tvrdnje i odbijale prijavljeni američki zahtjev za produženje raspoređivanja nakon 30. juna.

AA/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Bugarska Američki avioni