Budu stotine disciplinskih postupaka protiv policajaca – bez epiloga
Svake godine budu pokrenute stotine disciplinskih postupaka protiv policajaca širom BiH zbog prekršaja u vršenju dužnosti. Većina slučajeva nikada ne bude procesuirana, a počinioci prođu nekažnjeno. Razlog tome su nedostaci u policijskom sistemu, kažu podaci BIRN-a i Detektora. Jedan u nizu primjera je slučaj dvojice mostarskih policajaca čiji je snimak premlaćivanja muškarca postao viralan. Policajci su dobili presudu za nanošenje lakih tjelesnih povreda - uprkos tome, još rade u policiji.
Brojni slučajevi slični ovom iz Mostara čekaju da budu procesuirani. Tako se počinioci, svjesni da je sistem zakazao, nerijetko vraćaju počinjenju istog ili sličnog krivičnog djela.
„Primjere koji se odnosi na Mostar - dva policajca su fizički nasrnuli na osobu koja je prekršila policijski sati i dobili jednu krivičnu presudu. Međutim, zbog manjkavosti samog disciplinskog postupka, zastare i bez obzira na to što sada imaju krivičnu presudu, oni mogu obavljati svoj posao“, objašnjava Denis Džidić, direktor i izvršni urednik BIRN-a BiH.
Podaci koje su BIRN i Detektor prikupljali u proteklih godinu i po kažu da je u našoj zemlji protiv policijskih službenika provedeno najmanje 1.900 postupaka. Unatoč zahtjevu BIRN-a za transparentnost, većina policijskih agencija odbila je pružiti uvid u početne postupke i rješenja disciplinskih komisija. Zabrinjavaju podaci da su česta kršenja težih policijskih normi, sa čestim izricanjem novčanih kazni koje, očigledno je, nisu dovoljne s obzirom na to da se djela ponavljaju.
„U USK-u smo imali 3 policajca koji su 10 puta i više ponovili prekršaje pa su tek jedanaesti put otpušteni iz službe“, navodi Nermina Kuloglija-Zolj, novinarka BIRN-a BiH.
Ambasada SAD-a u BiH daje značajnu podršku ovom projektu. Tvrde – zdrav policijski sistem jedan je od temelja zdravog društva i kao takvi moraju biti oslobođeni političkog utjecaja.
„Princip nekažnjivosti, odnosno sama nekažnjivost oblik je korupcije koji doprinosi percepciji nedodirljivosti onih koji su na vlasti“, ističe američki ambasador u BiH Michael Murphy.
Postupanje prema svim građanima s poštovanjem, nepristrasnost u pružanju usluga i odgovornost za postupke ključni su elementi koji grade osjećaj jednakosti pred zakonom. Ne smijemo zaboraviti činjenicu da su i oni, koje je imenovala vlast da provode zakon, podložni sankcijama istog tog zakona.
federalna.ba