Prilog Lejle Hodžić

Brojne reakcije političara na imena kandidata za buduću Federalnu vladu

Dan nakon što su objavljena imena kandidata za narednu Federalnu vladu uslijedile su brojne reakcije političara. Društvene mreže bile su prošle noći užarene posebno zbog tri kandidata, među kojima je i Vojin Mijatović koji je ispred SDP-a kandidovan za poziciju ministra unutrašnjih poslova. Oštre kritike na fejzbuk profilu uputio je Almedin Aliefendić zastupnik Stranke demokratske akcije u Federalnom parlamentu:

„Nermin Nikšić, kapetan i pripadnik Armije R BiH, a predlaže Vojina Mijatovića iz Banja Luke za ministra unutrašnjih poslova u Sarajevu. Nevjerovatno! Vojinu sa državljanstvom Srbije prepustiti sigurnosni sektor, kreiranje politika i upravljanje sigurnosnim izazovima u vremenu nikad lošije globalne sigurnosne krize je kao da lisici povjerite čuvanje kokošinjca. Suludo je takvoj osobi prepustitu borbu protiv terorizma (nadležnost MUP F BiH) u većinski bošnjačkoj Federaciji i islamofobičnom Balkanu i Svijetu.“

Reakcije nezadovoljstva su i zbog prijedloga da Anel Kljako ispred NES-a bude budući ministar trgovine, jer ga je SBB izbacio iz stranke zbog krađe glasova u Mostaru. Ništa manje nezadovoljstvo je i zbog prijedloga da Sanja Vlaisavljević, savjetnice za obrazovanje, nauku, kulturu i sport HDZ-ove ministrice Ankice Gudeljević u Ministarstvu civilnih poslova BiH, bude federalna ministrica kulture i sporta. U decembru 2021. godine, šira politička javnost Vlaisavljevićevoj je zamjerila javni istup u RTV Republike Srpske gdje je negativno govorila o glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Odgovarajući na negativne komentare zbog prijedloga da bude ministrica Sanja Vlaisavljević kaže:

„Izjave koje sam u medijima javnosti dala, stojim, stajaću i nastojaću, ako je sve to istina što ste vi nabrojali, da sve to bude drugačije i da zaista i Sarajevo i Federacija budu uistinu multietnički, multikulturalni i da nas po tome prepoznaju.“

Nakon svih reakcija o podobnim ili ne problem ostaje. Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine iz NiP-a, osudio je potencijalne nove izmjene Ustava FBiH, kojim se u vezu sa formiranjem federalne Vlade daje prednost kantonima. Zvizdić navodi da su problemi počeli od izborne neregularnosti, jer nikada nisu istražene niti sankcionisane bez obzira na veliki broj pritužbi CIK-u:     

„U trenutnoj fazi onaj ko ne bi bio izabran bez potrebne parlamentarne većine sada blokira konstituiranje Vlade FBiH iako postoji dokazana parlamentarna većina za njeno formiranje. A BiH je parlamentarna demokratija. Nije predsjednička demokratija niti monarhija. Zbog toga je potrebno vratiti se na prvu fazu sa kojom je sve i počelo, ali nikako ne zaboraviti nelegalnosti koje su obilježile i ostale faze.“

Zvizdić smatra da onaj ko je uzrokovao problem, treba i da ga riješi, aludirajući na nužnost reakcije Christiana Schmidta. Dalje naglašava kako rješenje nije spustiti izbor Vlade FBiH u kantone, već riješiti na ustavan i zakonit način koristeći neka od postojećih rješenja, kao što je npr. način glasanja u Predsjedništvu BiH ili autentično tumačenje proglašenih izmjena Izbornog zakona. I bez bilo kakvog uvođenja kantona u proces odobravanja Vlade FBiH, jer je takva ideja apsolutno neprihvatljiva.