Britanski šestostruki olimpijski šampion Chris Hoy umire od raka
(Izvor: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN)

Chris Hoy, koji je osvojio šest zlatnih medalja dok se takmičio za Veliku Britaniju na četiri Olimpijske igre, otkrio je da ima rak prostate koji je u terminalnoj fazi.

Hoy (48) je to objavio u intervjuu za britanski list "Sunday Times".

Penzionisani biciklista ranije je rekao da je na liječenju od raka, ali nije govorio o detaljima dijagnoze.

Rak mu je otkriven u septembru 2023. kada je otišao na liječenje zbog, kako je mislio, napregnutog ramena, objavio je "Sunday Times".

Skeniranje je pokazalo da ima rak prostate koji se proširio na rame, kuk, karlicu, kičmu i rebra.

Doktori su rekli Hoyu da je njegov rak neizlječiv i da mu je vjerovatno ostalo još od dvije do četiri godine života.

"I tako saznam kako ću umrijeti", napisao je Hoy u svojim memoarima pod naslovom "Sve što je važno: Moja najteža utrka do sada".

Hoy je jedan od najslavnijih britanskih sportista nakon što je osvojio 11 zlatnih medalja na svjetskim prvenstvima i šest olimpijskih zlata u biciklističkoj karijeri koja je trajala više od decenije.

Hoyeva olimpijska karijera započela je na Igrama 2000. u Sydneyju, gdje je osvojio srebro u timskom sprintu.