videoprilog Dejana Kožula (Dnevnik 2)

„Breaking Free“ u Beogradu – izložba o djeci rođenoj zbog rata

U beogradskoj galeriji EnDžiO hab, Inicijative mladih za ljudska prava, u četvrtak je otvorena izložba „Breaking Free“, posvećena djeci rođenoj zbog rata u BiH. Izložba je svoju premijeru imala u Historijskom muzeju u Sarajevu 2019. godine i ovo je prvi izlazak u Srbiju.

Da nije bilo rata, ove izložbe ne bi bilo. Da nije bilo rata, ne bi bilo ni djece rođene zbog rata. Mogli bismo da idemo i dalje jer - da nije bilo Srbije sa Slobodanom Miloševićem, ne bi bilo ni onakvog rata. Ali nije tako bilo. Zato se ćuti o ratnim zločinima, uključujući i silovanja. Zato se ćuti i o djeci rođenoj zbog rata, jer silovatelji su među nama.

„Za djecu rođenu zbog rata ovo je trenutak – dosta je više. Vrijeme je da se prekine komforna zona u kojoj žive ratni silovatelji, zločinci, jer živjeli smo u BiH, živimo u BiH. Nije bilo prostora da plaćamo cijenu onoga što su uradili, da zajedno sa majkama živimo u tišini, nepriznati”, kazala je Ajna Jusić, Predsjednica Udruženja Zaboravljena djeca rata.

„Zar da pustimo da mi mladi i naša djeca prođemo isto ono što su prošli naši roditelji? ne moramo. Bio bi to poraz svih nas. Upravo zbog toga oni će pričati priče i ukazivati na to koliko bola može nastati ljudskom rukom, a ne mora. Ne mora ako gradimo društvo koje razumije i uvažava traume svakog pojedinca“, navodi Mirna Omerčaušević, programska menadžerica Udruženja Zaboravljena djeca rata.

Nisu sva djeca sa izložbe žrtve ratnog silovanja. Neki od njih su i djeca mirovnjaka, unproforaca, koji ih nikad nisu priznali. Problem sa identitetom je ono što ih takođe spaja, ali i problem sa zakonskom prepoznatljivošću. Brčko distrikt BiH je zakonski priznao djecu rođenu zbog rata, na redu je Federacija.

“Pozivamo vlasti RS da imaju sluha za ovu temu. Nikad nismo i nećemo tvrditi da je ratne zločine činila jedna etnička grupa. Sva djeca moraju biti jednako tretirana i jednako prihvaćena”, dodaje Jusić.

„Priče djece rođene zbog rata nam pomažu da se suočavamo sa prošlošću, sa samim sobom i da kroz dijalog izgradimo bolju i sigurniju budućnost”, poručuje Omerčaušević.

Beograd ima prililku da se suoči sa djecom do 22. oktobra.

federalna.ba

Udruženje "Zaboravljena djeca rata" Ajna Jusić