Brčko distrikt bez vlastitog PIO fonda, novi minimalac donosi dodatne komplikacije
Odluka o povećanju minimalne plate u Federaciji obilježila je početak godine uz svakodnevne reakcije iz svih dijelova zemlje. Realni sektor je pred velikim izazovima, a poseban slučaj predstavlja regulisanje plata u javnim institucijama Brčko distrikta, koji nema vlastiti PIO fond, nego se oslanja na entitetske, tako da odluka o minimalnoj plati stvara dodatne komplikacije. Pored svega toga, građane zabrinjava i najava poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Nova godina i nova iznenađenja. Nakon dugih najava, Vlada Federacije donijela odluku o povećanju minimalne plate. Brčko distrikt priča za sebe. Na osnovu aktuelnih zakonskih propisa, u ovom dijelu Bosne i Hercegovine minimalna plata ne smije biti niža od najniže u entitetima, a utvrđena osnovica za obračun trenutno iznosi 767,22 KM.
„Trenutno se nalazimo u fazi privremenog finansiranja, kada nema povećanja platnih razreda niti novih radnih mjesta. Finansijskih implikacija će zasigurno biti, ali bit će u onom iznosu kako to zakonski propisi i nužno iziskuju“, navodi Janja Geljić, direktorica Direkcije za finansije Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Poslodavci smatraju da je sve moglo drugačije, uz dogovor u koji bi bila uključena i struka. Ekonomisti upozoravaju na implikacije donosene odluke.
„Ova mjera ne ide u pravcu stimulisanja novih zapošljavanja, već obrnuto - u pravcu da radnici postaju manje konkurentni, da privrednici postaju manje konkurentni, kako na domaćem tako i na inostranom tržištu. To za posljedicu ne vodi novom zapošljavanju već novim otkazima“, ističe ekonomski analitičar Admir Čavalić.
Bez obzira na brojne negativne reakcije stručnjaka, nema promjene stava, iz Vlade Federacije BiH poručuju: dugoočekivana odluka se mora poštovati. Obećavaju podsticaje u privredi.
„Pozdravljamo Odluku Vlade Federacije da poveća minimalnu platu. Već duži period se pregovara o toj nekoj plati, poslodavci uglavnom nemaju pozitivan stav o tome“, kaže Igor Babić, predsjednik Sindikata Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Dok čekaju povećanje plata i penzija, najava novih poskupljenja bh. građane ne iznenađuje, ali donosi veliku zabrinutost, posebno kad je riječ o cijenama osnovnih životnih namirnica:
„Ne možeš ni graha kupiti, gledala sam i ne mogu ni njega kupiti.“
„Plate male, a previše poskupljenja.“
„Slaba kupovna moć, sve je to na komad. Uglavnom malo kupuju, pola kilograma-kilogram, na komad.“
„Kupuje svijet kako ima i kako može.“
Prva poskupljenja, i to hljeba, registrovana su u Federaciji odmah nakon što je Vlada odlučila povećati minimalnu platu. U Brčko distriktu, barem za sada, to nije slučaj.
„Sve utječe, minimalac u RS-u prije, evo sad i u Federaciji. Bruto platu ni jedan pekar sad nema ispod 2.000 maraka. Skupa radna snaga, više ni brašno da utječe toliko na cijenu koliko radna snaga. Političari moraju da znaju: od privrede se živi“, poručuje vlasnik pekare Miodrag Bukvić.
I dok se vodi javna rasprava o povećanju plata uz najavu novih poskupljenja, ekonomisti ponovo upozoravaju da za osnovne životne potrebe četveročlane porodice ne može biti dovoljna ni prosječna neto plata koja, prema posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, iznosi 1.415 KM.
federalna.ba