Brazilci pokosili evropske šampione
Kada se čini da je sve predvidljivo u svijetu fudbala, brazilski Botafogo je na najuvjerljiviji način dokazao da sport još uvijek krije iznenađenja koja mogu potresati i najveće favourite.
Paris Saint-Germain je u četvrtak doživio šokantan poraz od 1:0 protiv brazilskog Botafoga na Svjetskom klubskom prvenstvu u dramatičnom okršaju između prvaka Evrope i Južne Amerike. Jedini gol meča postigao je Igor Jesus u prvom poluvremenu, što je gotovo osiguralo Botafogov plasman u eliminacionu fazu turnira.
Utakmica je odigrana na kultnom stadionu Rose Bowl u Pasadeni, gdje su se sukobili aktualni evropski šampioni iz Pariza i osvajači Copa Libertadoresa iz Rio de Janeira. PSG je ušao u susret kao jedan od glavnih favorita za osvajanje prestižnog 32-članog turnira FIFA-e, nakon sjajne sezone koja je kulminirala spektakularnim trijumfom od 5:0 protiv Inter Milana u finalu Lige šampiona prošlog mjeseca.
Međutim, njihove nade da postanu prvi tim koji će osigurati prolaz u osminu finala razbile su se o čvrstu odbranu i neustrašivost brazilskih protivnika.
Paris Saint-Germain je nastavio tamo gdje je stao u nedjelju, kada je u Grupi B nadigrao Atletico Madrid rezultatom 4:0. Khvicha Kvaratskhelia je već u drugom minutu zaprijetio golmanu Botafoga Johnu luksuznim vijugavim udarcem, ali to je bilo najbliže što su Parižani stigli do gola u prvom dijelu.
Prvi dio utakmice obilježili su brojni prekršaji koji su onemogućili evropskim šampionima da uspostave svoj karakteristični stil igre kratkih dodavanja. Vezni red Botafoga, predvođen triom Marlon Freitas, Gregore i Allan, neumorno je radio na zatvaranju prostora oko Vitinhe, onemogućavajući vještom kreatoru PSG-a da pokreće napade unatoč dominaciji i posjedu lopte.
Umjesto očekivanog dominantnog PSG-a, upravo je Botafogo poveo protiv toka igre u 36. minutu. Jefferson Savarino je savršeno odmjerenom dodavanjem kroz odbranu poslao Jesusa u prodor. Brazilski napadač je briljantno nadmudrio pokrivajućeg Williana Pacha prije nego što je poslao udarac koji je, uz blagu defleksiju, završio u mreži pokraj nemoćnog Gianluigija Donnarumme.
PSG je nastavio dominirati posjedom lopte i kroz drugo poluvrijeme, provodivši duge periode u protivničkoj trećini terena. Ipak, Botafogova odbrana ostala je neprobojna do kraja, što Brazilcima ostavlja odličnu poziciju za prolaz u sljedeću fazu turnira uoči finalnog susreta protiv Atletico Madrida u ponedjeljak u Pasadeni.
Ovaj rezultat podsjeća da u fudbalu nema garantovanih ishoda, a možda će upravo brazilski Botafogo biti ime koje će ostati upisano zlatnim slovima u historiju ovog prestižnog turnira. Hoće li PSG pronaći način da se vrati na pobjednički put, ili nas čeka još iznenađenja na ovom neočekivano uzbudljivom Svjetskom prvenstvu klubova?
M.O.