Brammertz: Potraga za nestalim osobama je humanitarni imperativ i predstavlja osnovu za pomirenje
Serge Brammertz, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, kazao je na polugodišnjoj raspravi o tom tijelu pred Vijećem sigurnosti UN-a, da je ono samo jedan segment vrlo važne misije, čiji je cilj pomoći da hiljade ljudi dođu do istine i pravde.
Od procijenjenih 42 hiljade nestalih na prostoru bivše Jugoslavije, njih 30 hiljada je pronađeno i identifikovano. Međutim, za 12 hiljada se i dalje traga - uprkos nastojanjima, do informacija o potencijalnim masovnim grobnicama dolazi se teško. Imajući u vidu da se rad Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove približava kraju, mnoge žrtve, izvjesno je, nikada neće biti pronađene. Samo u ovoj godini Mehanizam je dobio više od 400 zahtjeva, koji su kako, poručuje Brammertz, sve složeniji.
„U proteklih šest godina tražili smo informacije u našim prikupljenim dokazima o više od 12 hiljada nestalih osoba. Ukupno, podijelili smo više od petsto hiljada stranica dokaza, kao i veliki broj fotografija i drugog vizuelnog materijala sa Međunarodnim krivičnim sudom“, kazao je Brammertz
On je istakao da Mehanizam značajnu pažnju posvećuje lociranju bjegunaca koji se kriju 30 i više godina. Izrazio je nadanje da će slučaj Vojislava Šešelja biti okončan uskoro u Srbiji.
„Jedan dio naših aktivnosti je da pomažemo našim crnogorskim partnerima u osjetljivoj istrazi ozbiljnih zločina, uključujući i seksualno nasilje počinjeno u Bosni i Hercegovini. Zajedničkoj radnoj grupi koju smo osnovali prošle godine moj ured je pružio značajnu istražnu podršku, kao što je identifikacija potencijalnih novih svjedoka i dokaza, pomaganje saradnje sa drugim zemljama, te savjetovanje kako da se prevaziđu brojni izazovi“, istakao je Brammertz.
Na kraju, poručio je, potraga za nestalim osobama je humanitarni imperativ i predstavlja osnovu za pomirenje. Zbog toga će, nakon što Mehanizam okonča svoj rad, najveća odgovornost bili na članicama Vijeća sigurnosti.
federalna.ba