Brammertz: Unaprijediti regionalnu saradnju u predmetima ratnih zločina
Procesuiranje predmeta ratnih zločina putem regionalne saradnje bila je tema sastanka VSTV-a s glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Sergeom Brammertzom. Zaključeno je da bez saradnje u regionu nema napretka i da je to jedini način da pravda bude zadovoljena. Predstavnici udruženja žrtava koji su, također prisustvovali sastanku u Sarajevu, vjeruju da današnja priča neće donijeti mnogo promjena.
Oko 300 je što osuđenih što optuženih ratnih zločinaca koji dobro koriste činjenicu da su u susjednim državama sigurni od izručenja. Cilj je poboljšati regionalnu saradnju. Glavnog tužioca Sergea Brammertza Hrvatska, Srbija i Crna Gora uvjeravaju da će procesuirati ove predmete.
“Bio sam u Beogradu, Zagrebu, Podgorici. Razgovarao sam s predstavnicima ministarstva pravde. U Beogradu sam razgovarao s predsjednikom Vućićem, u Hrvatskoj, u Crnoj Gori, i tamo sam dobio uvjeravanja i tamošnjih tužilastava da će oni procesuirati ove predmete ukoliko im krivično gonjenje bude ustupljeno”, rekao je Brammertz.
“Osumnjičene ili, čak, optužene osobe nedostupne su organima bh. pravosuđa. Dosta tih osoba se nalazi u Srbiji i Hrvatskoj, situacija je takva da sve države svijeta imaju ustavne odredbe gdje nisu u obavezi izručiti svoje državljane drugim državama. Čak i tamo gdje imamo raspisane potjernice, osobe koje borave u tim državama, ako ne prelaze granice tih država, nemaju nikakvih posljedica”, naveo je Halil Lagumdžija, predjsednik VSTV-a.
Dakle, iako je prošlo 30 godina nakon rata i iako bismo mogli naivno pomisliti da su svi osuđeni i osumnjičeni predani pripadajućem tužilaštvu i da će odgovarati za počinjene zločine. Pogriješili bismo. Nisu svi u zatvorskim ćelijima, nego su i u susjednim državama.
Recimo: Novak Đukić, bivši general Vojske Republike Srpske, osuđen pred sudom Bosne i Hercegovine po komandnoj odgovornosti u slučaju zločina na Tuzlanskoj kapiji. U Srbiji osuđen nije, pa tamo slobodno živi. Ni Interpolova potjernica zbog zločina protiv čovječnosti nije poremetila slobodan život u Novom Sadu ratnog komadanta Duška Kornjače. Nekadašnjeg načelnika Odjeljenja za obavještajne poslove Drinskog korpusa VRS-a Svetozara Kosorića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine optužilo je za genocid. Živi u Beogradu.
“Tristo zločinaca je pobjeglo iz Bosne i Hercegovine, tužilaštvo im je dalo zeleno svjetlo zato što im nisu dali optužnicu da budu zadržani”, naglasila je Munira Subašić, predsjednica Pokreta Majke enklave Srebrenica i Žepa.
Ako je davanje herojskih epiteta ratnim zločincima, potpuno besramno negiranje genocida i revizija historije put ka boljem, onda možemo reći da nam nikada nije bilo bolje. Ali znamo svi da nije tako.
federalna.ba