Borić: Sadašnji kazneni zakon vrlo blag prema ubicama i počiniocima nasilja u porodici

Borić: Sadašnji kazneni zakon vrlo blag prema ubicama i počiniocima nasilja u porodici

Neformalna grupa studenata "Hoće l’ ta promjena" danas je u Sarajevu ispred Hastahana skate parka organizrala mirni protest povodom brutalnog  ubistva u Kalesiji, gdje je Emir Selimović ubio Inelu Selimović i njenog 13-godišnjeg sina.

Učesnici potesta svojim prisustvom iskazali su podršku žrtvama u nasilja u BiH te zahtijevaju hitne promjene u društvenom i pravnom sistemu koji bi osigurali adekvatnu zaštitu svakog pojedinca.

Organizatori su naglasili da protesti dolaze kao reakcija na ovu tragičnu situaciju, ali i na učestalu problematiku nasilja u porodici, koja u mnogim slučajevima ostaje nedovoljno prepoznata i kažnjena.

Jedna od učesnica protesta bila je u glumica Hasija Borić - ona je pozvala bh. parlamentarce da donesu odluku o pooštrenju kaznenog zakona i da isti mora da se promijeni.

- Sadašnji kazneni zakon je vrlo blag prema ubicama i počiniocima nasilja u porodici. Potrebno je da oni dobiju zatvorsku kaznu najmanje 20-30 godina, jer ovako blag zakon je zapravo nešto što samo ohrabruje ubice. Žene se ne osjećaju sigurno u Lukavcu, Gradačcu i u svim manjim mjestima u BiH. Sistem je taj koji je zakazao i on mora da se mijenja. Ako ne valjaju načelnici općina, sudije - sve ih treba smijeniti i dovesti ljude koji će ozbiljnije shvatiti problem o kojem govorimo - kazala je Borić.

federalna.ba/Fena

Hastahana Inela Selimović Kalesija
Emir Selimović Inela Selimović
0 19.02.2025 16:31
Emir Selimović Inela Selimović
0 19.02.2025 16:20
Kalesija femicid Dvostruko ubistvo
0 19.02.2025 15:36
Emir Selimović Kalesija femicid
0 19.02.2025 10:33
Emir Selimović Prnjavor Inela Selimović
0 17.02.2025 19:38
Emir Selimović Inela Selimović
0 17.02.2025 18:08