videoprilog Adle Dizdar-Hodžić (Dnevnik 2)

Borba privatnih vrtića u Mostaru za subvencije i jednaku podršku

Privatni vrtići s područja Mostara već neko vrijeme nastoje s tamošnjom Gradskom upravom naći zajednički jezik o eventualnom subvencioniranju smještaja djece u te ustanove predškolskog obrazovanja. Za razliku od dvije javne ustanove koliko ih Mostar ima, privatni se vrtići nikako ne finansiraju javnim novcem iako ih pohađa više djece nego državne.

Na privatne se predškolske ustanove Mostara prvo odrazilo pandemijsko zatvaranje, a onda je došla i inflacija.

„Kad vam cijena osnovnih potrepština skoči za otprilike 120%, niste u mogućnosti ponuditi roditelju uslugu koju ste do tada mogli. Zapravo ste došli do toga da je ne možete ni ponuditi ako nešto ne učinite“, ističe vlasnica privatnog vrtića Ivana Brkljača.

Cijene su jedni već dizali. Drugi su poskupljenje za narednu školsku godinu roditeljima upravo najavili. I opet su daleko od izračuna ekonomske cijene vrtića, koja, prema podacima kojima Gradska uprava Mostara raspolaže, iznosi 490 maraka. Stanje je to, žale se u vrtićima, koje žele dovesti u red. Zbog onih koji s djecom rade:

„Ako ste ucijenjeni da vaša cijena bude znatno manja od one koja je tržišna, niste u stanju ni svoj kadar adekvatno platiti“, napominje Brkljača.

Ali ponajviše zbog same djece koja, upozoravaju u privatnom sektoru, ne smiju biti diskriminisana. Jer sad jesu, kažu, naspram one koja pohađaju javne ustanove. Jer, ne samo što su javni vrtići jeftiniji – koštaju 170 maraka, a privatni su u prosjeku skuplji za nekih 50 do 100 maraka, nego su i na budžetu, a privatni ne dobijaju ni feninga ni po kojem osnovu.

„Nama nije cilj ni u jednom momentu opstruirati rad, nego ga unaprijediti, tj., da pokušamo da se izbalansiramo s javnim sektorom u varijanti odnosa prema djeci, uslova prema djeci, prema roditeljima“, naglašava direktorica privatnog vrtića Minja Sefić.

U Gradskoj upravi neravnopravnog statusa su svjesni. Još lani su radili kalkulaciju za izjednačenje cijene smještaja u vrtićima. Subvencionirali bi privatne pa bi u oba sektora boravak koštao 170 maraka. Izračunali su da bi ih to koštalo oko 900.000 maraka. Međutim:

„U tom momentu nije bilo dovoljno sredstava pa je rečeno da se to ostavi za neki naredni period kad bude sredstava. Prilikom donošenja proračuna, nažalost, nismo došli u tu fazu“, ističe Božo Ćorić, načelnik Odjela društvenih djelatnosti Grada Mostar.

A od naredne školske godine bit će povećana i cijena boravka u javnim ustanovama - umjesto 170 državni će vrtić u Mostaru koštati 190 maraka, najavio je Ćorić. Sve ukazuje na to da bi Grad Mostar pri sljedećem rebalansu budžeta morao povesti računa o najmlađoj populaciji. Možda do tad prelistaju UNICEF-ove nedavno urađene studije za Bosnu i Hercegovinu, u kojima stoji da će svaka marka uložena u predškolski odgoj dugoročno imati višestruki povrat.

federalna.ba

privatni vrtići vrtići Mostar
srednjoškolci Mostar Francuski institut za Bosnu i Hercegovinu Olimpijske igre
0 23.03.2024 11:49
Mostarski polumaraton Mostar
0 23.03.2024 09:56