videoprilog Enese Hrustanović (Federacija danas)

Bišćani obilježavaju Dan branilaca Bihaća

Manifestacijom „Junski  dani  otpora“  u Bihaću  se gaji kultura  sjećanja na  borbu i opstanak Bihaćkog okruga tokom agresije. Obilaskom  grobnica,  stratišta i naselja iz  kojih je ljeta  1992. protjerano svo stanovništvo  ukazuje  se na ratne zločine koji su se tu  desili i ali i na herojsku borbu  bihaćkih branitelja  

Od juna 1992. do  augusta 1995. godine, Bihaćki  okrug  bio je pod opsadom  1201 dan. Opkoljeni snagama Vojske Republike Srpske, Sao Krajine Autonomne pokrajine zapadna Bosna  građani su preživjeli samo zahvaljujući vlastitoj izdržljivosti. Bihać je tada bio važno vojno i političko središte.  

“Bili smo centar namjenske vojne industrije, bolnica je bila u Bihaću,  žarište je bilo ovdje i bili smo okupirani. Zaista bilo je teško u nekim periodima”, istakao je Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća. 

Tokom agresije, u Bihaću su se zajedno borili pripadnici Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane. 

“Imali smo zajedničkog  neprijatelja, okrug  je napadnut sa pet vojski SAO Krajine, RS, Zapadne Bosne,  Vojske Jugoslavije i svih pridodanih jedinica koje  su htjele da pokore branitelje grada”, kaže Franjo Grgić, predsjednik Udruge HVIDRA Bihać. 

Posljedica tog  jedinstva su dobrosusjedski odnosi  i brojni projekti prekogranične suradnje sa R Hrvatskom. 

“Mi u Bihaću nije suživot, mi  živimo zajedno i Bošnjaci i Srbi i Hrvati   građani,  trudimo se da imamo što bolje odnose sa susjedima, a to su Hrvati  iz  RH, Srbi  iz RS, da se razvijamo i  budemo otvoren grad”, dodaje Fazlić. 

U znak  sjećanja na stradale pripadnike  Armije R BiH i Hrvatskog vijeća obrane danas su na Svečanoj  sjednici  Gradskog  vijeća povodom Dana branitelja  istaknutim  pojedincima  dodijeljene i  plakete Grada Bihaća. 

federalna.ba

Bihać Dan branilaca