Prilog: Lejla Hodžić

BIRN BiH: “Budućnost tranzicijske pravde u Evropi”

Stručnjaci i organizacije koje se bave oblašću tranzicijske pravde danas u Sarajevu razgovaraju o tome kako Ukrajina i Bosna i Hercegovina mogu iskoristiti procese evropskih integracija za rješavanje procesa tranzicijske pravde u tim zemljama, te o globalnim trendovima i implikacijama na zapadni Balkan. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine, povodom tri decenije tranzicijske pravde u BiH, organizirala je međunarodnu konferenciju “Budućnost tranzicijske pravde u Evropi”.

 

Međunarodna konferencija „Budućnost tranzicijske pravde u Evropi“   trebala bi ponuditi naučne i iskustvene odgovore da bi bile spriječene moguće greške u toj, u svakom smislu, složenoj oblasti. Direktor Balkanske istraživačke mreže BiH Denis Džidić kazao je da BIRN ove godine obilježava 20 godina rada i da je ovo jedna od njihovih najznačajnijih aktivnosti kojom završavaju veliki projekt:

„Ono što se u BiH dešavalo na ovom planu jeste tranzicijska pravda koja bi trebala da bude sistemski pristup suočavanja sa prošlošću i saniranja posljedica rata. BiH se u tom kontekstu bavila isključivo procesuiranjem ratnih zločina. Kada govorimo o memorijalizaciji, reparacijama žrtava, institucionalnoj reformi, pravu na istinu, komisiji za istinu i pomirenje, mi ili ništa od toga nismo sistemski uradili ili smo radili na način da je dozvoljeno da političke partije tu naprave jedno oružje da se bave posljedicama rata na isti način sada, 30 godina kasnije, kao i nekih pet godina nakon rata. U tom kontekstu značajno je da Ministarstvo pravde BiH i Ministarstvo za ljudska prava trenutno rade na nacrtu strategije za tranzicijsku pravdu. Ono što smo željeli uraditi ovdje jeste da na konferenciji na neki način ukazujemo, iz našeg iskustva od 20 godina, šta je ono što su glavni propusti čime se nismo bavili i na koji način bi taj proces u budućnosti trebao izgledati. Ono što bi trebalo učiniti jest, sada kada smo pri kraju procesuiranja ratnih zločina, staviti znatno veći fokus na prve žrtve, pravo na istinu, na fokusiranje kako koristiti sudski utvrđene činjenice.

Otpravnik poslova Ambasade Ukrajine u BiH Jaroslav Simonov  konferenciju smatra veoma bitnom, pogotovo za zemlje koje su preživjele ili preživljavaju ratne sukobe i poslijeratno obnavljanje:

„Tako da se nalazimo u tom permanentnom konfliktu. Ukrajina se sada nalazi u takvoj situaciji kada govorimo o tranzicijskoj pravdi. Znamo da se to provodi nakon završetka ratnog sukoba. Suočeni smo sa agresijom susjedne zemlje Rusije, tako da se nalazimo u trajnom konfliktu koji sada ima jako veliki intenzitet. Naravno da o tranzicijskoj pravdi, o zaštiti prava žrtava, pronalaženju bliskih i poginulih, možemo govoriti samo nakon zaustavljanja ratnih zbivanja, ali već sada se moramo pripremiti da bismo to mogli omogućiti u što bržem roku nakon prestanka rata.

Konferencija je organizirana u okviru projekta “Strateški pregled procesa tranzicijske pravde putem medija” koji se realizira uz podršku Savezne javne službe za vanjske poslove Kraljevine Belgije.

Stručnjaci u oblasti tranzicijske pravde razgovarali su o budućim mehanizmima tranzicijske pravde, globalnim trendovima te o implikacijama na zapadni Balkan, što će s glavnim nalazima i mogućim rješenjima, radi praktične primjene u postkonfliktnim društvima, biti objavljeno u brošuri.

BIRN BiH BIRN
BIRN BiH
0 07.10.2024 12:54
Ambasada Velike Britanije u BiH Ambasada Ukrajine propaganda Rusija BIRN BiH
0 23.02.2024 17:09
BIRN BiH Ustavni sud BiH tužiteljica Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine
0 13.10.2023 13:08
korupcija Transparency International BiH BIRN BiH
0 05.10.2023 21:37