BiH zemlja porijekla žrtava trgovine ljudima - djecom

Prilog Milija Papića

Najveći problem u procesu trgovine ljudima je činjenica da je Bosna i Hercegovina već duži vremenski period identificirana kao zemlja porijekla žrtava trgovine ljudima.

„Prošle godine je identificirana 61 žrtva trgovine ljudima, čak 54 njih su bili maloljetnici. Zabrinjava podatak i da je broj neidentificiranih žrtava trgovine, također, veliki. Svjedočimo pojačanom prisustvu djece na ulicama grada Mostara, pogotovo tokom turističke sezone. Ta djeca borave na ulici 24 sata dnevno u svim vremenskim uvjetima, oni nisu, nažalost, identificirani kao žrtve trgovine ljudima.“, kaže Abida Pehlić, predsjednica Udruženja Novi put iz Mostara.

Načini eksploatacije ljudi, posebno djece je različit, ističe Dijana Tadić iz Udruženja Žena BiH:

„Djeca se eksploatišu prvenstveno u svrhu radne eksploatacije, prosjačenja, prisilnih brakova, seksualnog iskorištavanja kao i onlajn iskorištavanja djece.“

Da bi se uspješno borili protiv ovog problema potrebno je povećanje prevencije i saradnja nadležnih, kaže Dijana Tadić:

„Jako je dobro umrežavanje vladinog i nevladinog sektora, različitih organizacija, moramo češće raditi na prevenciji da bi pomogli našoj djeci.“