BiH u posljednjem meču kvalifikacija poražena od Srbije s 1:3

Futsalska reprezentacija Bosne i Hercegovine okončala je ovogodišnje kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2022. godine u Holandiji večerašnjim porazom u Gradskoj areni „Husejin Smajlović“ u Zenici protiv Srbije rezultatom 1:3 (1:3), što je bio i prvi poraz pulena bosanskohercegovačkog selektora Ive Kreze.

U svih pet prethodnih mečeva, futsaleri BiH upisali su pobjede, između ostalog i u prvom meču protiv Srbije u Novom Sadu (4:2), ali nisu uspjeli u želji da kvalifikacije okončaju sa svih šest pobjeda. Međutim, BiH je već dva kola prije kraja kvalifikacija izborila svoj prvi, direktan, historijski plasman na EURO, koji će se igrati od 19. januara do 6. februara iduće godine. Srbija će, pak, kao drugoplasirana selekcija iz grupe 4, svoju priliku za odlazak u Holandiju tražiti kroz baraž.

Selekcija BiH i večeras je prva dala gol te u 12. minuti povela preko Marina Sesara, ali su gosti preko Stefana Rakića poravnali na 1:1 već u 13. minuti. Rakić je minut kasnije i potpuno preokrenuo rezultat te doveo svoj tim u vodstvo od 2:1, a u istoj je minuti na 3:1 za Srbiju povisio Marko Pršić.

Srbija je uspjela sačuvati vodstvo pa se na odmor nakon prvog poluvremena otišlo pri vodstvu gostiju s 3:1. BiH je u nastavku pokušala anulirati prednost gostiju, koji su svoje šanse za povećanje rezultata čekali iz kontranapada. Nakon jednog takvog kontranapada, prvi bh. golman Darko Milanović zaradio je u 32. minuti direktan crveni karton pa ga je morao napustiti teren, a zamijenio Stanislav Galić.

Samo minutu kasnije i gostujući igrač Jovan Lazarević napravio je grub prekršaj, koji je sankcionisan žutim kartonom, ali kako mu je to bio i drugi žuti karton, on je također morao napustiti igru. Drugi žuti karton u 38. minuti dobio je i naš drugi golman Galić pa je na gol stao Mario Aladžić.

BiH je, tako, nakon devet uzastopnih pobjeda u službenim mečevima, upisala prvi poraz. Ovo je prvi poraz za bh. tim nakon 24. oktobra 2019. godine kada su, također u Zenici, protiv Rusije izgubili s 2:4 u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Večeras su u isto vrijeme igrali Rumunija i Sjeverna Makedonija. Domaćini su slavili s uvjerljivih 9:1 (6:0), ali Rumunima je taj trijumf bio dovoljan samo za treće mjesto u grupi 4.

Konačna tabela Grupe 4: BiH 15 (18:10), Srbija 9 (18:13), Rumunija 6 (19:17) i Sjeverna Makedonija 2 (8:23).