Alirejsović: Najveći fokus američke administracije je na domaćem planu

Cifra koju Amerikanci planiraju potrošiti u narednoj godini na, kako predsjednik Biden kaže, oporavak i povratak SAD-a za naše uslove je abnormalno visoka. Možda neki ne mogu ni pojmiti koliko je to zapravo novca i kako to potrošiti. O detaljima prijedloga američkog budžeta od 6.000 milijardi, odnosno 6 biliona dolara i o tome kolike su šanse da bude usvojen onakav kakvog ga je predložio predsjednik u magazinu Svijet smo razgovarali sa novinarkom Glasa Amerike Amrom Alirejsović.

Kaže da Bidenov prijedlog budžeta sadrži finansiranje dva glavna projekta na planu domaće politike - 2,3 biliona dolara za američke poslove i 1,8 biliona za američke obitelji, te za sada nešto smanjen, kompromisni iznos za infrastrukturu od 1,7 biliona.

"Dakle, cifre su velike ali i projekti su veliki i dosta ambiciozni. Ovaj masivni budžetski dokument sadrži Bidenovu poruka koja je u skladu sa njegovom porukom Kongresu u aprilu, a to je da se Amerika ponovo pokreće, te da demokratija pokazuje da može služiti narodu i pobijediti u utrci za 21. vijek. Taj dokument odražava i Bidenovu voljnost da surađuje sa saveznicima što predstavlja oštar kontrast sa administracijom njegovog prethodnika koji se više zalagao za pristup samostalne akcije u pogledu međunarodnih odnosa. Bidenov prijedlog budžeta za 2022. godinu uključuje znatna povećanja fondova za stranu pomoć, za diplomaciju i borbu protiv klimatskih promjena, te umjereno povećanje troškova za odbranu. Jasno je da je najveći fokus trenutne administracije na domaćem planu. Reakcije u Washingtonu na predloženi budžet su očekivano bile podijeljene po stranačkoj liniji."

Pojašnjava da je Bidenu potrebno odobrenje Kongresa kojem će u narednim mjesecima imati priliku da predstavi vlastiti budžetski prijedlog.

"Čini se gotovo nemogućim da će demokrate koji imaju većinu u Senatu biti imalo blizu onome što Biden predlaže, ali će njegov prijedlog biti početna tačka za pregovore. Bidenov budžetski prijedlog je važan jer on formalno iznosi sve njegove prioritete iako možda u ovom trenutku gotovo da nema šanse da se kao takav i ozakoni. Bijela kuća ima širok pogled na infrastrukturu koji uključuje i njegu kod kuće za bolesne ili starije Amerikance i finansiranje obnovljivih izvora energije, a republikanci više naginju ka trošenju sredstava na više tradicionalne projekte kao puteve, mostove i aerodrome. Dakle, Bidenov prijedlog je u ovom trenutku samo početna tačka za pregovore sa Kongresom i očekuje se da će se izmijeniti prije nego se odobri. A u svojoj srži budžetski prijedlog naglašava jedan kontinuirani jaz u stavovima između republikanaca i demokrata."

Ističe da Bidenov budžetski prijedlog predviđa veliko povećanje fondova za diplomatsku angažiranost i stranu pomoć.

"Nakon nekoliko godina kada je Trumpova administracija nastojala smanjiti troškove za diplomaciju i stranu pomoć, ovaj put Biden traži povećanje na 63,8 milijardi , što je povećanje za 6,1 milijardu u odnosu na prošlu godinu. Najveći dio bi išao za bilateralnu ekonomsku pomoć za koju administracija predlaže nešto više od 28 milijardi u 2022. Fondovi bi se povećali za multilateralne programe pomoći, kao što je program globalnog zdravlja koji provodi USAID, te dopirnose multilateralnim bankama za razvoj. Znatno bi se povećala i pomoć za međunarodnu sigurnost, uključujući kontrolu narkotika, za vojne treninge i mirovne operacije i za suprotstavljanje ruskim dezinformacijama na Zapadnom Balkanu."

federalna.ba

Amra Alirejsović Svijet
Svijet
0 04.10.2024 19:15
Svijet
0 27.09.2024 19:25
Svijet
0 20.09.2024 18:39
Svijet
0 13.09.2024 18:59
Svijet
0 06.09.2024 18:35