Berrettini poslije pet setova bolji od Monfilsa za polufinale Australian Opena
(Izvor: EPA-EFE/DEAN LEWINS)

Sedmi teniser svijeta Matteo Berrettini plasirao se danas u polufinale Otvorenog prvenstva Australije u Melbournu, pošto je pobijedio Francuza Gaela Monfilsa sa 6:4, 6:4, 3:6, 3:6, 6:2.

Italijanski igrač je do pobjede nad 20. teniserom svijeta došao za tri sata i 49 minuta.

Prošlogodišnji finalista Wimbledona je do vodstva od 2:0 u setovima došao sa po breakom u petom i sedmom gemu, prvog i drugog seta.

Monfils treći set osvaja zahvaljujući breaku u šestom gemu, a u narednom setu break pravi u petom gemu.

Do kraja tog dijela igre Francuz je uspio da dođe do još jednog breaka, a ujedno i da iskoristi petu set loptu.

Odlučujući set rešen je u ranoj fazi, kada je Berrettini napravio dva breaka i do kraja je meč mirno priveo kraju.

Berrettini će u polufinalu igrati protiv pobjednika Australian Opena iz 2009. godine i petog tenisera svijeta Španca Rafaela Nadala, koji je ranije danas poslije pet setova pobijedio Kanađanina Denisa Shapovalova.

Nadal i Berrettini do sada su se sastali samo jednom, u polufinalu US Opena 2019. godine, kada je Nadal bio bolji sa 3:0 u setovima.