Bayern deklasirao Dinamo, Real bolji od Stuttgarta
(Izvor: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI)

Fudbaleri zagrebačkog Dinama pretrpjeli su večeras težak poraz u prvom kolu UEFA Lige šampiona na gostovanju kod minhenskog Bayerna rezultatom 9:2

Bayern je svoju snagu pokazao već u prvom poluvremenu, kada je postigao četiri gola, ali je jedan poništen nakon intervencije VAR-a. Strijelci za vodstvo Bavaraca 3:0 bili su Harry Kane iz penala u 19., Raphael Gurreiro u 33. i Michael Olise u 38. minuti.

Na otvaranju nastavka potpuno druga slika na terenu. Dinamo se sa dva brza pogotka u 49. i 50. minuti potpuno vratio u utakmicu, a domaćini su bili u šoku. Prvo je pogodio Bruno Petković, a zatim i Takuya Ogiwara. Ipak, Bayernu nije dugo trebalo da se oporavi od šoka, pa je Kane već u 58. pogodio za 4:2. Samo tri minuta kasnije ponovo je tri gola prednosti za domaće, nakon što se po drugi put u strijelce upisao Olise. U 73. i 78. minuti Kane je bio precizan s bijele tačke za ubjedljivih 7:2, ali tu nije bio kraj mukama za šampiona Hrvatske. Naime, pet minuta prije kraja gol je postigao Leroy Sane, a potom u sudijskoj nadoknadi i Leon Groetzka za konačnih 9:2.

Real Madrid je na Santiago Bernabueu uz dosta problema uspio savladati Stuttgart. Dosta se domaćin mučio protiv gostiju, posebno u prvom poluvremenu. No, “kraljevski klub“ je odmah na otvaranju drugog dijela uspio probiti čvrstu njemačku odbranu. Strijelac u 46. minuti za 1:0 bio je Kylian Mbappe na asistenciju Rodryga. Tada se činilo da će Real do lagane pobjede, ali tako nisu mislili gosti iz Stuttgarta, koji su u 68. minuti preko Deniza Undava stigli do izjednačenja. Ipak, veliko iznenađenje spriječili su Antonio Ruediger pogotkom u 83. i Endrick u sudijskoj nadoknadi.

Rezultati prvog kola večerašnjih utakmica: Juventus – PSV Eindhoven 3:1, Young Boys – Aston Villa 0:3, Milan – Liverpool 1:3, Bayern – Dinamo Zagreb 9:2, Real Madrid – Stuttgart 3:1, Sporting – Lille 2:0.

Sutra se sastaju: Bologna – Shakhtar, Sparta Prag – RB Salzburg, Celtic – Slovan Bratislava, Club Brugge – Borussia Dortmund, Manchester City – Inter, Paris Saint-Germain – Girona.

U četvrtak igraju: Crvena zvezda – Benfica, Feyenoord – Bayer Leverkusen, Atalanta – Arsenal, Atletico Madrid – RB Leipzig, Brest – Sturm Graz, Monaco – Barcelona.

Liga šampiona od ove sezone igra se u novom formatu. Svih 36 klubova biće u istoj ligi, a svaki klub odigraće osam utakmica. Svih osam utakmica odigraće protiv različitih protivnika, i to četiri susreta na domaćem i isto toliko na gostujućem terenu. Osam najboljih klubova iz ligaškog dijela plasiraće se direktno u osminu finala. Ekipe plasirane od 9. do 24. mjesta razigravaće za ulazak u osminu finala. Ostali ispadaju iz Evrope.

Prvo kolo Lige šampiona igraće se u periodu od 17. do 19. septembra, a posljednje, osmo, 29. januara 2025. godine.

Nokaut faza takmičenja počinje 11. februara, a finale je zakazano za 31. maj na Allianz Areni u Minhenu.